Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

January 19, 2010

GC Basketball Roundup: Keele, Kerens drill Rice, 60-22

From Staff Reports

Anna Keele had eight points and 10 rebounds as Kerens rolled past Rice, 60-22, on Tuesday night in Kerens.

Michell Jordan had 12 points and six steals. Nicole Kelm had 16 points and four assists.

BOYS

Dawson 73, Wortham 46: Nick Renfro scored 16 of his 19 points in the first half as Dawson bolted out to a lead and never looked back in a 73-46 victory over Wortham.

Wortham had upset Hubbard on Friday, scoring 90 points, but Dawson was able to slow down its district rival.

Dustin Sanders led Dawson with 21 points and Steven Travis added 11,

Cooper Warren led Wortham with 18 points. Jake Jones had 14.

Hubbard 70, Cross Roads 52: John Jones poured in 28 points as Hubbard bounced back from a loss to Wortham with a 70-52 victory at Cross Roads.

Andre Thompson added 20 points for the Jaguars, who moved to 17-5 overall and 1-1 in 21-1A.

Kerens 63, Rice 27: Trey Lindsey scored 16 points and Pat Faulk had 15 as Kerens whipped Rice, 63-27, on Tuesday in Kerens.

Blake Lewis led Rice (5-17, 0-6) with 10 points. Paul Fuqua had nine points for Kerens, which improved to 5-1 in 14-2A.

Edgewood 73, Mildred 54: Freshman Nic Shimonek had 14 points and Kevin Dozier added 13 for Mildred in a 73-54 loss to Edgewood on Tuesday night.

Hayden Pritchett had eight points for Mildred (8-14), which fell to 0-6 in District 14-2A.



BOYS

Tuesday’s Results

District 14-2A

Edgewood 73, Mildred 54

Edgewood 15 18 21 19 — 73

Mildred 8 7 20 19 — 54

Edgewood: McBride 7, Palmer 11, Flemons 6, King 9, Scarff 7, Milton 2, Rogers 17, Brown 7, Jamison 7.

Mildred: Nic Shimonek 14, Kevin Dozier 13, Hayden Pritchett 8, Payton Weaver 6, Daniel Folsom 6, Drew Burnett 5, Clay Harrell 2.

Records: Mildred 8-14, 0-6 in 14-2A; Edgewood 5-1 in 14-2A.



Kerens 63, Rice 27

Rice 6 9 6 6 — 27

Kerens 12 22 17 12 — 63

Rice: Shaquille Fields 1, Justin Davis 2, Blake Lewis 10, Fidel Luevano 2, Thomas Phillips 4, Travis McClanahan 2, Hunter Thedford 2, Keith White 4.

Kerens: Paul Fuqua 9, DeAndra McAdams 2, Anthony McQuary 3, Tyler Green 8, Dayland Hall 2, Pat Faulk 15, Trey Lindsey 16, Cody Roberts 3, Micheal Jordan 1, Paul Williams 4.

Records: Rice 5-17, 0-6 in 14-2A; Kerens 17-4, 5-1 in 14-2A.



District 21-1A

Hubbard 70, Cross Roads 52

Hubbard 15 13 16 26 — 70

Cross Roads 7 17 15 13 — 52

Hubbard: John Jones 28, Isaiah Thompson 1, Chad Caldwell 2, Donam Johnson 4, Cole Hill 5, Andrew Thompson 20, Dea’Voddrick Williams 8, Roddy Williams 2.

Cross Roads: McKlaun 8, Robertson 7, Ramsey 10, Jock 22, Murff 2, Peyrifette 2, Knight 1.

Record: Hubbard 17-5, 1-1 in 21-1A. Cross Roads is 0-2 in 21-1A.



Dawson 73, Wortham 46

Wortham 7 15 7 17 — 46

Dawson 19 19 13 22 — 73

Wortham: Jake Jones 14, Cooper Warren 18, Chris McDaniel 2, Hance Spencer 4, Brandon Lansford 4, Spencer Thornton 2, Seth Reed 2.

Dawson: Nick Warren 4, Michael Passini 2, Dustin Sanders 21, Trey Tennison 11, Michael Vaughn 4, Nick Renfro 19, Steven Travis 11, Troy Trusty 1.

Records: Wortham 1-1 in 21-1A; Dawson 16-4, 1-1 in 21-1A.



District 19-1A-Div. II

Frost 40, Abbott 28

Frost 11 7 11 11 — 40

Abbott 9 9 2 8 — 28

Frost: Kyle Montgomery 2, Danial Steels 14, Philip Page 23, Ty Ritterbach 1.

Abbott: Johnson 5, Price 20, Hejl 1, Morgan 2.

Records: Frost 14-7, 5-1 IN 19-1A- Div. II; Abbott 1-5 in 19-1A-Div. II.



Friday’s Schedule

District 16-4A

Cleburne at Corsicana 6:30 p.m.

District 14-2A

Scurry-Rosser at Bl. Grove 8 p.m.

Kerens at Sunnyvale 8 p.m.

Mildred at Rice 8 p.m.

District 21-1A

Dawson at Hubbard 7:30 p.m.

Cayuga at Wortham 7:30 p.m.

District 19-1A-Div. II

Penelope at Frost 7:30 p.m



GIRLS

Tuesday’s Results

District 14-2A

Kerens 60, Rice 22

Rice 7 11 4 0 — 22

Kerens 20 18 9 13 — 60

Rice: Celina Smithers 12, Chelsie Duncan 3, Shannon Harris-2, Kanesia Daniels 2, Stephanie Martin 2, Sara Rhodes 1.

Kerens: Nicole Kelm 16, Michell Jordan 12, Taneque Williams 8, Anna Keele 8, Jacie Tolliver 8, Michelle Bivins 7, Abbie Mountford 1.

Record: Kerens 16-7, 7-1 in 14-2A.



District 21-1A

Wortham 53, Dawson 48

Wortham 9 8 12 13 12 — 53

Dawson 12 13 11 6 6 — 48

Wortham: Ki’Undrea Smith 19, Jasmine Bailey 18, Amber Libhart 7, L. Lauren Libhart 4, Kennedy Vogel 4, Lyndsey Ranson 1.

Dawson: Alicia Simmons 20, Rachel Ivie 8, Brittany Carr 6, Reagan Woodall 6, Dakota Dodge 6, Haylee Kimbriel 2.

Records: Wortham 9-13, 2-2 in 21-1A. Dawson is 12-9, 1-3 in 21-1A.



District 19-1A-Div. II

Frost 33, Abbott 25

Frost 4 13 6 10 — 33

Abbott 10 0 7 8 — 25

Frost: Makayla Hill 2, Patricia Garcia 12, Kadee Bowling 6, Krystal Jackson 6, Ashley Cain, 7.

Abbott: Tyra 5, Thompson 5, Christian 2, Johnson 4, Bearden 9.

Record: Frost 12-8, 5-3 in 19-1A-Div. II.



Friday’s Schedule

District 16-4A

Cleburne at Corsicana 8 p.m.

District 14-2A

Scurry-Rosser at Bl. Grove 6:30 p.m.

Kerens at Sunnyvale 6:30 p.m.

Mildred at Rice 6:30 p.m.

District 21-1A

Dawson at Hubbard 6 p.m.

Cayuga at Wortham 6 p.m.

District 19-1A-Div. II

Penelope at Frost 6 p.m