Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

December 16, 2013

GC Football: APSE All-State Team: BG's Ellis, Mildred's O'Sullivan and Sterling, and Kerens' Anderson honored on Class 2A and Class 1A all-state teams.

From Staff Reports
Associated Press

Corsicana —

Four Golden Circle football players were honored on the Texas Associated Press Sports Editors Class 2A and Class 1A All-State football teams that were released Sunday and Monday. The APSE's Class 3A, 4A, and 5A teams will be released later this week.





Blooming Grove kicker Tyler Ellis was named to the Texas Associated Press Sports Editors Class 2A all-state second team, and Mildred kicker Devin O'Sullivan was an honorable mention on the Class 2A all-state team, and Mildred running back and defensive back Draylon Sterling was an honorable mention. Kerens wide receiver Brett Anderson was an honorable mention on the Class 1A team.

Ellis, a junior, helped lead Blooming Grove to the second round of the playoffs and his career-long 48-yard field goal with seven seconds left beat Jacksboro in the opening round of the playoffs. Ellis played quarterback and was the district’s second team QB before making the all-state team as a kicker. He was perfect, kicking 5-of-5 field goals during the regular season before nailing the game-winner in the playoffs and he also made 45 of 47 PATs and had 25 touchbacks on kickoffs.

O’Sullivan set the Texas career record for PATS, kicking 269 extra points to set the record for all classifications in Texas.

O’Sullivan was also a first-team All-District linebacker for the Eagles.

Anderson was one of the keys to Kerens’ season and was a two-way starter and all-district first-team player as a wide receiver and as a defensive back. He finished the season with s47 receptions for 842 yards and eight touchdowns.

Here's a look at the all-stat teams:

 

Class 1A Team





FIRST-TEAM OFFENSE




Linemen:



— MANUEL ALMEDA, Ganado, Sr. -- 98 percent grade, 30 pancake blocks, 7 knockdowns, no sacks allowed.



— TRENT ANDREWS, Bosqueville, Sr. -- 51 pancakes, 70 knockdowns, no sacks allowed in 3 seasons



— WILL MALEK, Ganado, Sr. -- Graded at 98 percent, 63 pancakes, 19 knockdowns, no sacks allowed



— TRISTAN PATTERSON, Wellington, Sr. -- 32 pancakes, no sacks allowed for offense that averaged 436 yards



— JOE VALDERAS, Bruni, Sr. -- Graded at 96 percent, 47 pancake blocks, didn't allow a sack



— KYLE ZAVALA, Mason, Jr. -- Graded at 95 percent, 43 pancakes, no sacks allowed



Receivers/ends:



— DEZ RANDLE, San Augustine, Sr. -- 51-1,079, 19 TDs receiving



— JARED REAGAN, Booker, Jr. -- 108-1,334, 12 TDs receiving



Quarterback:



— JALEN GARZA, Anson, Sr. -- 112-198-1,963, 29 TDs passing, 6 INTs; 168-1,325, 18 TDs rushing



Running backs:



— TERRY GILBREATH, Wellington, Sr. -- 116-1,876 rushing yds, 25 TDs, 16.2 yds per carry; 326 yds receiving



— KESHAWN JACKSON, Cayuga, Jr. -- 198-1,879 yards, 27 TDs rushing



— CORY KYLE, Seagraves, Soph. -- 221-2,286, 28 TDs rushing



Kicker:



— ANGEL GARZA, Price Carlisle, Jr. -- 14 touchbacks, 30-33 PATs, 7-8 FGs, long of 42



Offensive Player of the Year: Jalen Garza, Anson



___



FIRST-TEAM DEFENSE



Linemen:



— BRAYDAN ANDEL, Ganado, Sr. -- 105 tackles, 16 tackles for loss, 12 sacks, 3 fumble recoveries



— LANCE NORMAN, Anson, Sr. -- 117 tackles, 17 tackles for loss, 22 sacks, 3 forced fumbles, 5 blocked kicks



— KAMERON SMITH, Chilton, Sr. -- 139 tackles, 15.5 tackles for loss, 8 sacks, 6 forced fumbles, 2 fumble recoveries



— WALKER WILLIAMS, Wellington, Sr. -- 105 tackles, 16 sacks



Linebackers:



— LOUIS BROWN, Burton, Sr -- 160 tackles, 11.5 sacks, 27 tackles for loss, 2 INTs, 2 defensive TDs



— DILLON KIRKLAND, Farwell, Sr. -- 185 tackles, 5 forced fumbles, 2 fumble recoveries, 2 INTs



— EDGAR TELLEZ, Wellington, Sr. -- 105 tackles, 5 forced fumbles, 2 fumble recoveries, INT



Defensive backs:



— JACOB CALLAHAN, Iraan, Jr. -- 137 tackles, 7 tackles for loss, 4 INTs, 4 forced fumbles



— KYLE PEGGRAM, Olton, Jr. -- 11 INTs, 65 tackles



— CLAY VESELY, Ganado, Sr. -- 89 tackles, 15 tackles for loss, 19 pass breakups, 4 INTs, 3 forced fumbles, INT returned for TD



— HAZE WOOD, San Angelo TCL Academy, Sr. -- 54 tackles, 6 INTs, 2 forced fumbles, 2 fumble recoveries, 4 INT returns for TDs



Punter:



— CLINT SIDWELL, Muenster, Sr. -- 29 punts, 38.0 avg., long of 67, 15 inside 20, 8 inside 10



Defensive Player of the Year: Lance Norman, Anson



___



SECOND-TEAM OFFENSE



Linemen:



— Nick Dyer, Mason, Sr.; Damion Montes, Sudan, Sr.; Javier Rocha, Albany, Sr.; Johnny Serratt, Hico, Jr.; Colby Wilganowski, Bremond, Sr.



Receivers/ends:



— Shelton Toliver, Roscoe, Sr.; James Washington, Stamford, Sr.



Quarterback:



— Hunter Lile, Booker, Jr.



Running backs:



— Devan Harris, Quinlan Boles, Sr.; Barry Johnson, Sudan, Jr.; Justin Twine, Falls City, Sr.



Kicker:



— Nicolas Leon, Alto, Sr.



___



SECOND-TEAM DEFENSE



Linemen:



— Zain Byers, Italy, Sr.; Draven Denison, Bremond, Sr.; Seth Garrett, Overton, Jr.; Denzelle Williams, Tenaha, Sr.



Linebackers:



— Monroe Luther, Springlake-Earth, Sr.; Jacob Stafford, Shiner, Sr.; Eric Wiatrek, Falls City, Sr.



Defensive backs:



— D'Marcus Cosby, Mart, Soph.; Jonathan Flores, Woodsboro, Sr.; Evan Sargent, Bremond, Jr.; Riley Schaefer, Thorndale, Sr.



Punter:



— Ty Ham, Mount Enterprise, Sr.



___



HONORABLE MENTION OFFENSE



LINEMEN: Ethan Bredemyer, Winters; Damon Butterfas, Goldthwaite; Jared Endres, Muenster; Justin Fierova, Woodsboro; Mark Garcia, Brackettville; Carlos Guzman, Eldorado; H.L. James, Christoval; Andrew Keith, De Leon; Miguel Luna, La Pryor; Ethan Nall, Albany; Tyler Neatherlin, Stamford; Shane Robertson, Springlake-Earth; Ray Romero, Christoval; Jerico Thompson, Munday; Tanner Vance, Stamford.



RECEIVERS/ENDS: Austin Aguirre, Normangee; Brett Anderson, Kerens.



QUARTERBACKS: Klark Ashmore, Wellington; Zach Barton, Seymour; Tyler Hall, Panhandle; Jordan Millar, Milano; Jamikel Roberts, San Augustine; Colten Stephenson, Brackettville; De'Nerian Thomas, Mart; Bo Wimberly, Stamford.



RUNNING BACKS: Tanner Demuth, Burton; Brandon Garcia, San Angelo TLC Academy; Chavis Gregory, Tenaha; Justin Johnson, Mount Enterprise; Tyrone Johnson, Hamlin; Caleb Masters, Albany; David Ortega, Brackettville; Kaleb Reese, Ralls; Charles Simpson, Chilton; Clay Vesely, Ganado; Jacolby Whitaker, Alto; Nick Williams, Pineland West Sabine.



KICKER: Michael Phillips, Overton.



___



HONORABLE MENTION DEFENSE



LINEMEN: Trent Andrews, Bosqueville; Kaleb Carroll, Miles; Robert Castillo, La Pryor; Uriel Delgado, Sudan; Ty Fore, Pineland West Sabine; Tyarius Hackett, Alto; Jared Hussman, Albany; Trevor Melton, Stratford; Mitchel Mica, Flatonia; Hunter Munden, Albany; Cooper Newsom, Brackettville; Cody Niemtschk, Thorndale; Jaggar Parrish, Goldthwaite; Sadler Pinkerton, Olton; Andrew Rodriquez, Stamford; Ty Shaw, Sudan; Lane Turner, Hico; Cole Walterscheid, Muenster; Colby Wilganowski, Bremond.



LINEBACKERS: Anthony Aldaco, Brackettville; Zack Ballard, Olney; Will Bruns, Flatonia; Hunter Cabral, Pineland West Sabine; Baltazar Castro, Seymour; Hagen Davis, Chico; Jose De Leon, Brackettville; Tanner Demuth, Burton; Harrison Hull, Bremond; Blake Hyles, Hico; Barry Johnson, Sudan; Justin Jones, Albany; Gustavo Martinez, Price Carlisle; Tyler McLemore, Stamford; Sam Millsap, Iola; Collin Nail, Mart; Jackson O'Harrow, Eldorado; Ray Parmer, Tahoka; Jared Reagan, Booker; Ryder Sawyer, Iraan; Logan Smith, Alto; Tanner Stone, Stratford; Tanner Wells, Christoval; Garrett Wilson, Axtell.



DEFENSIVE BACKS: Darryl Calloway, Shamrock; Michael Cotter, Albany; John Ray Gonzales, La Pryor; Seth Hudson, Mason; Hunter Lile, Booker; Bryce McGowan, Price Carlisle; Stetson Meek, Anson; Skyler Mireles, Sabinal; Elijah Ramon, Springlake-Earth; EZ Rivas, Brackettville; Trey Robertson, Italy; Auston Sadberry, De Leon; James Washington, Stamford.



PUNTERS: Angel Garza, Price Carlisle; Brian McCasland, Goldthwaite.



CLASS 2A





The 2013 Texas Associated Press Sports Editors Class 2A all-state high school football team, released Monday. Voting based on regular-season performance. Players are listed in alphabetical order at each position.



FIRST-TEAM OFFENSE



Linemen:



— CLAY BREWER, Eastland, Sr. -- highest graded OL on team that averaged 510 yards & 49 points



— JOE RICHARD CASTELLANO, Refugio, Jr. -- 21 pancakes, graded at 96 percent, 0 sacks allowed



— KYLEN HARRELL, Cameron Yoe, Sr. -- 31 pancakes, 13 knockdowns, team averagd 433.2 yards per game



— BOYD HENRY, Wall, Sr. -- Graded at 96 percent, 25 pancakes, offense averaged 453 yards and 48 points



— JACOB REID, Wall, Sr. -- Graded at 96 percent, 28 pancakes, offense averaged 453 yards and 48 points



Receivers/ends:



— JANSEN MCCURDY, White Oak -- 40-1,112, 14 TDs receiving



— AARON MITCHELL, Teague, Jr. -- 64-1,189, 17 TDs receiving



Quarterback:



— TRAVIS QUINTANILLA, Refugio, Sr. -- 149-206-3,092, 39 TDs passing, 1 INT



Running backs:



— GUNNER TATUM, Crane, Sr. -- 226-2,165, 17 TDs rushing



— MATT VALADEZ, Stockdale, Sr. -- 2,045 rushing yards, 30 TDs, 8 2-point conversions



— JEFFERY WILSON, Elkhart, Sr. -- 275-2,487, 35 TDs rushing



Kicker:



— TY MCKINNEY, Leonard, Sr. -- 5-7 FGs, long of 44; 49-53 PATS, 28 touchbacks



Offensive Player of the Year: Travis Quintanilla, Refugio



___



FIRST-TEAM DEFENSE



Linemen:



— THOMAS BASQUEZ, Post, Sr. -- 125 tackles, 10 sacks, 15 tackles for loss, 3 forced fumbles, 3 fumble recoveries



— RYAN HARRIS, Eastland, Sr. -- 104 total tackles, 20 solo, 84 assist, 11 sacks, 22 tackles for loss, 2 forced fumbles, 2 pass breakups



— KELSHIN NEAL, Daingerfield, Sr. -- 134 tackles, 20 sacks, 46 tackles for loss



— COLTON SCHWARTZ, Lago Vista, Sr. -- 109 tackles, 26 tackles for loss, 7 sacks, 4 fumble recoveries, 3 forced fumbles



Linebackers:



— DRU LUST, Abernathy, Sr. -- 135 tackles, 5 sacks, 6 INTs, 5 forced fumbles, 10 pass breakups



— ALEJO RODRIGUEZ, Post, Jr. -- 151 tackles, 4 sacks, 10 tackles for loss, 3 forced fumbles, 2 fumble recoveries



— KYE SCHWARTZ, Wall, Sr. -- 119 tackles, 5 sacks, 7 tackles for loss, 3 fumble recoveries, 2 INTs, 3 defensive TDs



Defensive backs:



— DALTON HERRINGTON, Hallettsville, Sr. -- 143 tackles, 7 tackles for loss, 4 sacks, 3 forced fumbles, 12 pass breakups, 1 INT



— KYLE PEGGRAM, Olton, Jr. -- 11 INTs, 65 tackles



— JUSTIN TRUELOVE, Bangs, Sr. -- 78 tackles, 8 tackles for loss, 7 pass breakups, 6 INTs, 3 fumble recoveries



— KLIFTON WILLIS, Tatum, Sr. -- 34 tackles, 11 INTs, 4 pass breakups, 2 defensive TDs



— CORY WINKS, Frankston, Sr. -- 62 tackles, 8 INTs, 14 pass breakups, 6 blocked kicks



Punter:



— AUSTIN ROSS, Muleshoe, Sr. -- 32 punts, 44.0 avg., 3 inside the 20



Defensive Player of the Year: Kelshin Neal, Daingerfield



___



SECOND-TEAM OFFENSE



Linemen:



— Santana Aguilar, Dilley, Sr.; Trevor Davis, Crane, Sr.; Mondo Martinez, Post, Sr.; Ethan Patlan, Sonora, Jr.; William Roberts, Bangs, Sr.



Receivers/ends:



— Anthony Pando, Tulia, Sr.; Josh Quinn, Sunnyvale, Sr.



Quarterback:



— Colton Kent, Cisco, Sr.



Running backs:



— Brandon Johnson, Newton, Sr.; John Love, Teague, Jr.; Cedrick Perkins, East Bernard, Sr. ; Darmarcus Robinson, Cooper, Sr.



Kicker:



Tyler Ellis, Blooming Grove, Jr.







SECOND-TEAM DEFENSE



Linemen:



Landon Beck, Early, Jr.; Dustin McBride, Cisco, Sr.; Tralund Webber, Cameron Yoe, Sr.; Phillip Zuniga, Banquete, Jr.



Linebackers:



Alex Coronado, Refugio, Sr.; Anthony Hadnot, Newton, Sr.; Robert Mendez, Slaton, Sr.



Defensive backs:



 Grant Aschenbeck, East Bernard, Sr.; Kasey Byler, Ballinger, Sr.; Demetrius Gray, Sunnyvale, Sr.; DeVontae Steele, Marlin, Sr.



Punter:



— Jaden Dement, Clyde, Sr.



___



HONORABLE MENTION OFFENSE



LINEMEN: Garrett Bowery, Gladewater Union Grove; Lionel DeLeon, Sonora; Tanner Dewbre, Abernathy; Tei Dixon-McDaniel, McGregor; Mathew Graham, Bushland; Jason Heim, White Oak; Juan Hernandez, Littlefield; Mason Holcomb, Childress; Justin Hoskinson, Bangs; Gino Juarez, Brownfield; Jordan Mattox, Newton; Cole Maxwell, Danbury; Conner Mayes, Van Alstyne; Jonathan McAnulty, Cameron Yoe; Logan McMain, Nixon-Smiley; Anthony Norman, Edna; Ty Oliver, Cooper; Dylan Pelton, Leonard; Zach Pfiel, Stockdale; John Ross, Frankston; Dustin Smith, Muleshoe; Johnny Swires, Canadian; Bryan Townsend, Whitesboro; Matthew Wiethorn, Crawford; Tyler Williams, Cooper.



RECEIVERS/ENDS: Tyler Blackwell, Danbury; Cole Brunett, Whitney; Jordan Demps, Brownfield; Dirk DeVries, Dublin; Boston Hudson, Canadian; Colby Lee, Grandview; Austin Ross, Muleshoe; Colton Shuffield, Cameron Yoe; Aaron Sims, Cameron Yoe.



QUARTERBACKS: Ben Arbuckle, Canadian; Ryan Cottingame, Sunnyvale; Luke Dacy, Wall; Jason Kopriva, Cameron Yoe; Josh Moylan, Eastland; Spencer Seman, Danbury.



RUNNING BACKS: D.J. Brown, Post; Brandon Jackson, Tulia; Kevin Johnson, Waskom; Jordan Martinez, Grandview; De'Vonte Mathis, Littlefield; Braden Murphy, Crawford; Jaden Roberts, Comanche; Carson Skala, Rogers; Traion Smith, Cameron Yoe; Solomon Titus, Leonard; Willie Winborne, S&S Consolidated.



KICKERS: Adolfo Cordero, Refugio; Alex Lara, Schulenburg; Devin O'Sullivan, Corsicana Mildred; Zach Tovar, Abernathy.







HONORABLE MENTION DEFENSE



LINEMEN: Brett Boles, McGregor; Garrett Bowery, Gladewater Union Grove; Caden Bruton, Frankston; Elijah Cross, Sonora; Lucas Greenwood, Pilot Point; John Groff, Pilot Point; Nathan Hlavinka, East Bernard; Alexander Hoskins, Teague; Garrett Johnson, Jacksboro; Tristan Jones, Cooper; Justin McGuire, East Bernard; Sadler Pinkerton, Olton.



LINEBACKERS: Michael Alexander, Brownfield; Dylan Dunn, Stockdale; Garrett Gibson, Gladewater Union Grove; Demetrius Hill, Tatum; Aaron Jongema, Aransas Pass; Tavaris Owens, Whitney; Mason Reed, Cisco; Justin Reeves, Hallettsville; Cody Rosales, East Bernard; Bryan Smith, Post; Chris Smith, Jefferson; Kyshaun Smith, Tatum; Gaje Smock, Elkhart; Zach Stavinoha, East Bernard; Dylan Washington, Godley; Somari Wright, Cameron Yoe.



DEFENSIVE BACKS: Colton Adamick, Crawford; Branden Dietzman, McGregor; Garrett Earlywine, Nixon-Smiley; Braxton Iden, Coahoma; Colt Labay, Cameron Yoe; Cameron Loveday, Refugio; Devonte Mathis, Littlefield; Eriq Mitchell, Lago Vista; Justin Pratt, Cameron Yoe; Austin Ross, Muleshoe; Chance Seale, McGregor; Draylon Sterling, Corsciana Mildred.



PUNTERS: Jason Kopriva, Cameron Yoe; David Llamas, Bloomington; Ty McKinney, Leonard.