Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

December 16, 2013

GC Football: APSE All-State Team: BG's Ellis, Mildred's O'Sullivan and Sterling, and Kerens' Anderson honored on Class 2A and Class 1A all-state teams.

(Continued)

Corsicana — Quarterback:

— Hunter Lile, Booker, Jr.

Running backs:

— Devan Harris, Quinlan Boles, Sr.; Barry Johnson, Sudan, Jr.; Justin Twine, Falls City, Sr.

Kicker:

— Nicolas Leon, Alto, Sr.

___

SECOND-TEAM DEFENSE

Linemen:

— Zain Byers, Italy, Sr.; Draven Denison, Bremond, Sr.; Seth Garrett, Overton, Jr.; Denzelle Williams, Tenaha, Sr.

Linebackers:

— Monroe Luther, Springlake-Earth, Sr.; Jacob Stafford, Shiner, Sr.; Eric Wiatrek, Falls City, Sr.

Defensive backs:

— D'Marcus Cosby, Mart, Soph.; Jonathan Flores, Woodsboro, Sr.; Evan Sargent, Bremond, Jr.; Riley Schaefer, Thorndale, Sr.

Punter:

— Ty Ham, Mount Enterprise, Sr.

___

HONORABLE MENTION OFFENSE

LINEMEN: Ethan Bredemyer, Winters; Damon Butterfas, Goldthwaite; Jared Endres, Muenster; Justin Fierova, Woodsboro; Mark Garcia, Brackettville; Carlos Guzman, Eldorado; H.L. James, Christoval; Andrew Keith, De Leon; Miguel Luna, La Pryor; Ethan Nall, Albany; Tyler Neatherlin, Stamford; Shane Robertson, Springlake-Earth; Ray Romero, Christoval; Jerico Thompson, Munday; Tanner Vance, Stamford.

RECEIVERS/ENDS: Austin Aguirre, Normangee; Brett Anderson, Kerens.

QUARTERBACKS: Klark Ashmore, Wellington; Zach Barton, Seymour; Tyler Hall, Panhandle; Jordan Millar, Milano; Jamikel Roberts, San Augustine; Colten Stephenson, Brackettville; De'Nerian Thomas, Mart; Bo Wimberly, Stamford.

RUNNING BACKS: Tanner Demuth, Burton; Brandon Garcia, San Angelo TLC Academy; Chavis Gregory, Tenaha; Justin Johnson, Mount Enterprise; Tyrone Johnson, Hamlin; Caleb Masters, Albany; David Ortega, Brackettville; Kaleb Reese, Ralls; Charles Simpson, Chilton; Clay Vesely, Ganado; Jacolby Whitaker, Alto; Nick Williams, Pineland West Sabine.

KICKER: Michael Phillips, Overton.

___

HONORABLE MENTION DEFENSE

LINEMEN: Trent Andrews, Bosqueville; Kaleb Carroll, Miles; Robert Castillo, La Pryor; Uriel Delgado, Sudan; Ty Fore, Pineland West Sabine; Tyarius Hackett, Alto; Jared Hussman, Albany; Trevor Melton, Stratford; Mitchel Mica, Flatonia; Hunter Munden, Albany; Cooper Newsom, Brackettville; Cody Niemtschk, Thorndale; Jaggar Parrish, Goldthwaite; Sadler Pinkerton, Olton; Andrew Rodriquez, Stamford; Ty Shaw, Sudan; Lane Turner, Hico; Cole Walterscheid, Muenster; Colby Wilganowski, Bremond.

LINEBACKERS: Anthony Aldaco, Brackettville; Zack Ballard, Olney; Will Bruns, Flatonia; Hunter Cabral, Pineland West Sabine; Baltazar Castro, Seymour; Hagen Davis, Chico; Jose De Leon, Brackettville; Tanner Demuth, Burton; Harrison Hull, Bremond; Blake Hyles, Hico; Barry Johnson, Sudan; Justin Jones, Albany; Gustavo Martinez, Price Carlisle; Tyler McLemore, Stamford; Sam Millsap, Iola; Collin Nail, Mart; Jackson O'Harrow, Eldorado; Ray Parmer, Tahoka; Jared Reagan, Booker; Ryder Sawyer, Iraan; Logan Smith, Alto; Tanner Stone, Stratford; Tanner Wells, Christoval; Garrett Wilson, Axtell.

Text Only
Sports