Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

November 18, 2013

Class 1A state football playoffs


Associated Press

Corsicana — CLASS 1A DIVISION I



Region I



Bidistrict



Stratford, bye



Anson 59, Quanah 21



Seymour, bye



New Deal 56, Clarendon 21



Stamford, bye



Panhandle 48, Hale Center 42



Sundown, bye



Windthorst 20, Forsan 14



Area



Stratford (10-0) vs. Anson (10-1), 4 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field



Seymour (9-1) vs. New Deal (10-1), 7 p.m. Friday, Abilene's Bulldog Stadium



Stamford (9-1) vs. Panhandle (8-3), 7:30 p.m. Friday, Post



Sundown (7-3) vs. Windthorst (6-5), 6:30 p.m. Thursday, Sweetwater



Region II



Bidistrict



Goldthwaite, bye



Simms Bowie 22, Valley View 20



Lindsay, bye



De Leon 36, Cayuga 7



Italy, bye



Collinsville 44, Wolfe City 22



Quinlan Boles, bye



Hico 77, Kerens 30



Area



Goldthwaite (6-4) vs. Simms Bowie (7-4), 7:30 p.m. Friday, Ferris



Lindsay (5-5) vs. De Leon (8-3), 7:30 p.m. Friday, Weatherford



Italy (6-4) vs. Collinsville (8-3), 7:30 p.m. Friday, Bedford's Pennington Field



Quinlan Boles (9-1) vs. Hico (10-1), 7:30 p.m. Friday, Burleson



Region III



Bidistrict



Price Carlisle, bye



Bosqueville 46, Iola 8



Hull-Daisetta, bye



Alto 37, Harleton 20



Pineland West Sabine, bye



Colmesneil 36, Axtell 34



Mart, bye



San Augustine 49, Joaquin 46



Area



Price Carlisle (8-2) vs. Bosqueville (8-3), 7:30 p.m. Friday, Mabank



Hull-Daisetta (4-6) vs. Alto (8-3), 7:30 p.m., Thursday, Lufkin



Pineland West Sabine (9-0) vs. Colmesneil (10-1), 7 p.m. Friday, Lufkin



Mart (7-3) vs. San Augustine (5-6), 7:30 p.m. Friday, Crockett



Region IV



Bidistrict



Thorndale, bye



Kenedy 60, Ben Bolt 12



Ganado, bye



Brackett 49, Weimar 14



Mason, bye



Shiner 45, Santa Maria 14



La Villa, bye



Flatonia 31, Ozona 7



Area



Thorndale (8-1) vs. Kenedy (5-4), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels High



Ganado (8-2) vs. Brackett (10-1), 7:30 p.m. Friday, site TBD



Mason (8-1) vs. Shiner (7-3), 7:30 p.m. Friday, Leander



La Villa (8-2) vs. Flatonia (8-2), 7:30 p.m. Friday, Taft







CLASS 1A DIVISION II



Region I



Bidistrict



Wellington, bye



Sudan 41, Crosbyton 36



Farwell, bye



Shamrock 42, Vega 14



Ralls, bye



Booker 67, Claude 0



Gruver, bye



Seagraves 70, Springlake-Earth 40



Area



Wellington (9-0) vs. Sudan (7-4), 7 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium



Farwell (6-4) vs. Shamrock (7-3), 7:30 p.m. Thursday, Amarillo River Road



Ralls (9-2) vs. Booker (8-2), 7 p.m. Friday, Amarillo's Bivins Stadium



Gruver (10-0) vs. Seagraves (7-4), 7:30 p.m. Friday, Hereford



Region II



Bidistrict



Iraan, bye



Munday 41, Roby 8



Albany, bye



McCamey 14, Christoval 6



San Angelo TLC, bye



Hamlin 47, Era 22



Muenster, bye



Wink 34, Eldorado 15



Area



Iraan (10-0) vs. Munday (6-5), 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium



Albany (10-0) vs. McCamey (4-7), 7:30 p.m. Friday, Colorado City



San Angelo TLC (9-0) vs. Hamlin (9-2), 1 p.m. Saturday, Clyde



Muenster (10-0) vs. Wink (8-3), 7:30 p.m. Friday, Tuscola



Region III



Bidistrict



Hubbard, bye



Chilton 58, Mount Enterprise 14



Tenaha, bye



Frost 42, Overton 27



Maud, bye



Lovelady 27, Evadale 0



Bremond, bye



Detroit 21, Meridian 14



Area



Hubbard (9-1) vs. Chilton (9-2), 7 p.m. Thursday, Mart



Tenaha (8-1) vs. Frost (6-5), 7:30 p.m. Friday, Lindale



Maud (8-2) vs. Lovelady (4-6), 7:30 p.m. Friday, West Rusk



Bremond (10-0) vs. Detroit (6-5), 7:30 p.m. Friday, Kemp



Region IV



Bidistrict



Burton, bye



La Pryor 28, Rocksprings 20



Sabinal, bye



Bartlett 48, Woodsboro 28



Falls City, bye



D'Hanis 42, Charlotte 16



Bruni, bye



Milano 41, Runge 18



Area



Burton (6-4) vs. La Pryor (7-4), 7:30 p.m. Friday, Boerne



Sabinal (9-1) vs. Bartlett (5-6), 7:30 p.m. Friday, Floresville



Falls City (10-0) vs. D'Hanis (6-5), 7:30 p.m. Friday, SA's South San Stadium



Bruni (9-1) vs. Milano (9-2), 7:30 p.m. Friday, Edgewood