Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

November 29, 2013

Texas High School football playoffs continue (5A-6 man pairings)

DALLAS — CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional


Arlington Martin (10-2) vs. DeSoto (12-0), 7:30 p.m. Friday, Midlothian

Southlake Carroll (11-1) vs. Euless Trinity (10-2), 4 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium

Region II

Regional


Dallas Skyline (11-1) vs. Spring Westfield (12-0), 2:30 p.m. Saturday, Georgetown ISD Stadium

Allen (12-0) vs. The Woodlands (10-2), 2 p.m. Saturday, Waco's Floyd Casey Stadium

Region III

Regional


Cypress Fairbanks (10-1) vs. Galena Park North Shore (12-0), 7 p.m. Friday, Houston's Tully Stadium

Houston Lamar (11-0) vs. Pearland (11-1), 1 p.m. Friday, Sugar Land's Mercer Stadium

Region IV

Regional


Converse Judson (10-2) vs. Laredo United (9-2), 2 p.m. Friday, Corpus Christi's Cabaniss Field

SA Madison (9-3) vs. Mission Sharyland (12-0), 2 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional


Abilene Cooper (8-4) vs. Cedar Hill (10-2), 2 p.m. Saturday, Stephenville

Keller Fossil Ridge (9-3) vs. Denton Ryan (9-2), 1 p.m. Saturday, Denton's Apogee Stadium

Region II

Regional


Dallas Jesuit (9-3) vs. Lake Travis (10-1), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Longview (11-1) vs. A&M Consolidated (9-2), 4 p.m. Saturday, Midlothian

Region III

Regional


Katy (12-0) vs. Fort Bend Elkins (10-2), 1 p.m. Friday, Houston's Tully Stadium

Houston Memorial (8-4) vs. Manvel (11-1), 1 p.m. Saturday, Sugar Land's Mercer Stadium

Region IV

Regional


SA Johnson (10-2) vs. Laredo Alexander (9-2), 7 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium

Cibolo Steele (11-1) vs. Edinburg North (11-1), 7 p.m. Friday, Corpus Christi's Cabaniss Stadium

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Regional


Amarillo (7-5) vs. Denton Guyer (10-2), 1 p.m. Saturday, Lubbock's Lowrey Field

Wolfforth Frenship (12-0) vs. N. Richland Hills Birdville (10-2), 5 p.m. Saturday, Sweetwater

Region II

Regional


Dallas South Oak Cliff (11-1) vs. Wylie (8-4), 7:30 p.m. Friday, Allen

Dallas Highland Park (11-1) vs. Mansfield Legacy (10-2), 12:30 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium

Region III

Regional


Magnolia West (9-3) vs. Pearland Dawson (10-2), 2 p.m. Saturday, Galena Park ISD Stadium

Georgetown (10-2) vs. Houston Stratford (10-2), 2 p.m. Saturday, Bryan HS

Region IV

Regional


Leander Rouse (9-3) vs. SA Harlandale (10-2), 8 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium

SA Northside Brennan (12-0) vs. Victoria West (9-3), 2 p.m. Saturday, San Antonio's Heroes Stadium

Text Only
Sports