Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

December 2, 2013

High School Football: Pairings for Texas state football playoffs

Corsicana —

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional

DeSoto 56, Arlington Martin 34

Euless Trinity 42, Southlake Carroll 38

State Quarterfinals

DeSoto (13-0) vs. Euless Trinity (11-2), 4 p.m. Saturday, Allen

Region II

Regional

Spring Westfield 55, Dallas Skyline 48, 2OT

Allen 56, The Woodlands 21

State Quarterfinals

Spring Westfield (13-0) vs. Allen (13-0), 2 p.m. Saturday, Austin's Reeves Complex

Region III

Regional

Cypress Fairbanks 9, Galena Park North Shore 7

Pearland 21, Houston Lamar 13

State Quarterfinals

Cypress Fairbanks (11-1) vs. Pearland (12-1), 1 p.m. Saturday, Sugar Land's Mercer Stadium

Region IV

Regional

Converse Judson 68, Laredo United 21

SA Madison 45, Mission Sharyland 21

State Quarterfinals

Converse Judson (11-2) vs. SA Madison (10-3), 7 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium

 

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional

Cedar Hill 28, Abilene Cooper 23

Denton Ryan 42, Keller Fossil Ridge 37

State Quarterfinals

Cedar Hill (11-2) vs. Denton Ryan (10-2), 2 p.m. Saturday, Denton's Apogee Stadium

Region II

Regional

Lake Travis 55, Dallas Jesuit 30

A&M Consolidated 45, Longview 35

State Quarterfinals

Lake Travis (11-1) vs. A&M Consolidated (10-2), 2 p.m. Saturday, Temple

Region III

Regional

Katy 56, Fort Bend Elkins 26

Manvel 49, Houston Memorial 21

State Quarterfinals

Katy (13-0) vs. Manvel (12-1), 7 p.m. Friday, Houston's Reliant Stadium

Region IV

Regional

SA Johnson 56, Laredo Alexander 41

Cibolo Steele 48, Edinburg North 14

State Quarterfinals

SA Johnson (11-2) vs. Cibolo Steele (12-1), 7 p.m. Saturday, San Marcos' Bobcat Stadium

 

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Regional

Denton Guyer 63, Amarillo 21

N. Richland Hills Birdville 26, Wolfforth Frenship 22

State Quarterfinals

Denton Guyer (11-2) vs. N. Richland Hills Birdville (11-2), 2 p.m. Saturday, Justin Northwest

Region II

Regional

Wylie 64, Dallas South Oak Cliff 46

Dallas Highland Park 48, Mansfield Legacy 0

State Quarterfinals

Wylie (9-4) vs. Dallas Highland Park (12-1), 7:30 p.m. Friday, Southlake

Region III

Regional

Pearland Dawson 27, Magnolia West 3

Houston Stratford 7, Georgetown 3

State Quarterfinals

Pearland Dawson (11-2) vs. Houston Stratford (11-2), 2 p.m. Saturday, Deer Park

Region IV

Regional

Leander Rouse 43, SA Harlandale 21

SA Northside Brennan 60, Victoria West 7

State Quarterfinals

Leander Rouse (10-3) vs. SA Northside Brennan (13-0), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Comalander Stadium

 

CLASS 4A DIVISION II

Region I

Regional

Aledo 54, Canyon 14

Wichita Falls 19, Canutillo 10

State Quarterfinals

Aledo (13-0) vs. Wichita Falls (8-5), 7:30 p.m. Friday, Justin Northwest

Region II

Regional

Ennis 46, Frisco 25

Mesquite Poteet 65, Whitehouse 60

State Quarterfinals

Ennis (13-0) vs. Mesquite Poteet (12-1), 7:30 p.m. Friday, Allen

Region III

Regional

Richmond George Ranch 37, Elgin 28

Brenham 37, Texas City 34

State Quarterfinals

Rosenberg George Ranch (13-0) vs. Brenham (12-1), 1 p.m. Saturday, Houston's Tully Stadium

Region IV

Regional

Port Lavaca-Calhoun 28, Cedar Park 27

SA Alamo Heights 31, CC Calallen 7

State Quarterfinals

Port Lavaca Calhoun (12-1) vs. SA Alamo Heights (10-3), 1 p.m. Saturday, San Marcos' Bobcat Stadium

 

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Regional

Stephenville 47, Big Spring 36

Lubbock Cooper 41, Burnet 34

State Quarterfinals

Stephenville (11-1) vs. Lubbock Cooper (11-2), 7:30 p.m. Friday, Abilene's Shotwell Stadium

Region II

Regional

Tyler Chapel Hill 55, Decatur 40

Kilgore 56, Frisco Lone Star 21

State Quarterfinals

Tyler Chapel Hill (9-4) vs. Kilgore (12-0), 7:30 p.m. Friday, Tyler's Rose Stadium

Region III

Regional

West Orange-Stark 18, Jasper 16

Carthage 49, Silsbee 6

State Quarterfinals

West Orange-Stark (11-1) vs. Carthage (12-1), 7:30 p.m. Friday, Beaumont's Thomas Center

Region IV

Regional

Gonzales 56, Rockport-Fulton 7

La Grange 61, Ingleside 24

State Quarterfinals

Gonzales (9-4) vs. La Grange (12-0), 7:30 p.m. Friday, Bastrop

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Regional

Graham 42, Lubbock Estacado 6

Shallowater 35, Vernon 26

State Quarterfinals

Graham (13-0) vs. Shallowater (13-0), 7 p.m. Friday, Sweetwater

Region II

Regional

Gladewater 24, Gainesville 17

Argyle 45, Gilmer 38

State Quarterfinals

Gladewater (7-6) vs. Argyle (13-0), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Kincaide Stadium

Region III

Regional

Fairfield 57, Sour Lake Hardin-Jefferson 14

Rockdale 21, Coldspring-Oakhurst 14

State Quarterfinals

Fairfield (13-0) vs. Rockdale (9-4), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Region IV

Regional

Sinton 26, Cuero 19

La Vernia 21, Port Isabel 14

State Quarterfinals

Sinton (11-2) vs. La Vernia (12-1), 7:30 p.m. Friday, Victoria

 

CLASS 2A DIVISION I

Region I

Regional

Wall 42, Bushland 14

Eastland 49, Bangs 23

State Quarterfinals

Wall (13-0) vs. Eastland (13-0), 6 p.m. Saturday, Brownwood

Region II

Regional

New Boston 34, Malakoff 27

Daingerfield 56, Pottsboro 10

State Quarterfinals

New Boston (12-1) vs. Daingerfield (10-3), 7:30 p.m. Friday, Mount Pleasant

Region III

Regional

Franklin 28, Godley 14

White Oak 55, Newton 36

State Quarterfinals

Franklin (13-0) vs. White Oak (12-1), 7:30 p.m. Friday, Palestine

Region IV

Regional

Cameron Yoe 47, Troy 14

Hallettsville 42, McGregor 21

State Quarterfinals

Cameron Yoe (12-1) vs. Hallettsville (13-0), 7:30 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium

 

CLASS 2A DIVISION II

Region I

Regional

Canadian 28, Sonora 14

Cisco 41, Abernathy 14

State Quarterfinals

Canadian (12-1) vs. Cisco (13-0), 7 p.m. Friday, Wolfforth

Region II

Regional

Leonard 55, Sadler S&S Consolidated 44

Cooper 56, Scurry-Rosser 18

State Quarterfinals

Leonard (10-3) vs. Cooper (13-0), 2 p.m. Saturday, Wylie

Region III

Regional

Waskom 33, Crawford 14

Corrigan-Camden 22, Centerville 20

State Quarterfinals

Waskom (13-0) vs. Corrigan-Camden (13-0), 7:30 p.m. Friday, Carthage

Region IV

Regional

East Bernard 42, Poth 7

Refugio 73, Rogers 72, OT

State Quarterfinals

East Bernard (12-0) vs. Refugio (12-1), 7 p.m. Saturday, San Antonio's Farris Stadium

 

CLASS 1A DIVISION I

Region I

Regional

New Deal 24, Stratford 20

Stamford 42, Sundown 7

State Quarterfinals

New Deal (12-1) vs. Stamford (11-1), 7 p.m. Saturday, Snyder

Region II

Regional

Goldthwaite 14, De Leon 13

Hico 54, Collinsville 14

State Quarterfinals

Goldthwaite (8-4) vs. Hico (12-1), 7:30 p.m. Friday, Brownwood

Region III

Regional

Bosqueville 42, Alto 41

Mart 50, Pineland West Sabine 18

State Quarterfinals

Bosqueville (10-3) vs. Mart (9-3), 7:30 p.m. Friday, Waco La Vega

Region IV

Regional

Thorndale 21, Ganado 17

Shiner 35, Flatonia 0

State Quarterfinals

Thorndale (10-1) vs. Shiner (9-3), 7:30 p.m. Friday, Buda

 

CLASS 1A DIVISION II

Region I

Regional

Wellington 50, Farwell 14

Seagraves 61, Booker 39

State Quarterfinals

Wellington (11-0) vs. Seagraves (9-4), 6 p.m. Friday, Lubbock's Jones Stadium

Region II

Regional

Albany 24, Iraan 21

Muenster 41, San Angelo Texas Leadership 18

State Quarterfinals

Albany (12-0) vs. Muenster (12-0), 7:30 p.m. Friday, Mineral Wells

Region III

Regional

Tenaha 28, Chilton 16

Bremond 28, Lovelady 7

State Quarterfinals

Tenaha (10-1) vs. Bremond (12-0), 7 p.m. Friday, Athens

Region IV

Regional

La Pryor 35, Sabinal 27

Falls City 43, Milano 0

State Quarterfinals

La Pryor (9-4) vs. Falls City (12-0), 7:30 p.m. Friday, Farris

 

SIX-MAN DIVISION I

State Quarterfinals

Turkey Valley 66, Happy 20

Crowell 48, Ira 36

May 46, Savoy 0

Abbott 56, Aquilla 50

State Semifinals

Turkey Valley (10-3) vs. Crowell (12-1), 6 p.m. Saturday, Childress

May (13-0) vs. Abbott (8-5), 7:30 p.m. Saturday, Hico

 

SIX-MAN DIVISION II

State Quarterfinals

Follett 68, Matador Motley County 18

Grandfalls-Royalty 68, Loraine 14

Newcastle 56, Strawn 54

Milford 60, Calvert 32

State Semifinals

Follett (12-1) vs. Grandfalls-Royalty (12-1), 6 p.m. Friday, Muleshoe

Newcastle (10-2) vs. Milford (11-2), 7 p.m. Saturday, Glen Rose

 

1
Text Only
Sports
  • 7-11 NC Spring Game.jpg Navarro Football: Bulldogs ranked No. 5 in nation by internet site

    It may be early, and the NJCAA national poll hasn't been released yet, but Navarro's Bulldogs have already been spotted on the internet radar, where the Bulldogs have been ranked No. 5 in a preseason football poll.

    July 10, 2014 1 Photo

  • Jada.jpg Corsicana 8-year-old heads back to Junior Olympics

    She’s at it again.
    Little Jayda Lunsford went to the Junior Olympics last year and finished seventh in the nation in the long jump.
    Now she’s going back.
    Jayda, who is only 8 and won’t be 9 until July 22, is competing in the 10-and-under competition this year, but that hasn’t stopped her.

    July 9, 2014 1 Photo

  • BG 12-U.jpg Youth softball 12-U: Blooming Grove sweeps district, earns state berth

    The Blooming Grove Xtreme-Reloaded 12-Under girls softball team swept its way through the Distrit 8-12-U Tournament, outscoring four opponents by 54 runs.

    July 9, 2014 1 Photo

  • 2014 Pink Kittens.jpg T-Ball: Blooming Grove Pink Kittens head to state

    The Blooming Grove Pink Kittens T-Ball team won first place in district playoffs. They are heading to state again this Sunday in Holland.

    July 9, 2014 1 Photo

  • Frost BB.jpg TTBB District Tournament: Mildred takes care of Frost, 16-1

    If there was any doubt about Mildred's chances to make a run at repeating as the Texas Teenage Baseball 14-Under state champs, just take a look at the team's first game in the district tournament.
    The Eagles ripped a good Frost team 16-1 in 4 ½ innings at Mildred on Tuesday to advance to Wednesday's third-round game against the Frankston Indians.

    July 8, 2014 2 Photos

  • 7-9-14blue crush 165.jpg Blooming Grove 10-U softball team heads to state

    The Blooming Grove Blue Cush Under-10 softball team is headed to the state tournament in Sherman after battling back in the loser’s bracket of the district tournament.

    July 8, 2014 1 Photo

  • 7-8-14 Darvish.jpg MLB: Darvish, Beltre make AL All-Star team

    In a season gone sour, Texas ace Yu Darvish and third baseman Adrian Beltre emerged to become American League All-Stars when rosters were announced Sunday night.

    July 7, 2014 2 Photos

  • Tim Howard Morgan: Soccer finally over for USA

    Well, the World Cup is over. OK, it’s still going on, but the US is out of it. We can all go back to ignoring soccer again, and I promise you that’s what will happen. It’s the same thing with tennis. Wimbledon is going on right now, so tennis is getting marginally more attention than it normally gets. Once Wimbledon is finished, tennis will join soccer somewhere on the back page of the sports section alongside rowing.

    July 4, 2014 2 Photos

  • 7-3-14 Rangers Washington.jpg Mikolas makes debut in Rangers' 6-4 loss

    Texas Rangers right-hander Miles Mikolas didn't show any nerves in his major league debut against the Baltimore Orioles. Instead, Mikolas simply focused on keeping the Orioles' powerful lineup off-balance by attacking the strike zone. However, the Rangers' bullpen faltered as Adam Jones and Ryan Flaherty hit solo homers and Baltimore beat Texas for the third consecutive game, 6-4 on Wednesday night.

     

    July 3, 2014 1 Photo

  • 7-2 US World Cup.jpg World Cup: USA battles to the end in 2-1 extra time loss to Belgium

    They captured the eyes and hearts of a suddenly awakened soccer nation, who gathered in unprecedented numbers to watch the world's game.
    But the end of the ride came at the exact same point as four years ago: with a loss in extra time in the World Cup's round of 16.
    Kevin De Bruyne finally beat goalkeeper Tim Howard in the third minute of extra time, Romelu Lukaku scored 12 minutes later to give Belgium a two-goal lead, and the Red Devils hung on for a 2-1 victory Tuesday.

    July 1, 2014 1 Photo