Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

January 9, 2013

All-District Football Teams

From Staff Reports
Associated Press

District 16-4A



MVP:
Greg Ward, John Tyler, Sr.

Offensive MVP: Pat Mahomes, Whitehouse, Jr.

Defensive MVP: Tyus Bowser, John Tyler, Sr.

Offensive Newcomer of the Year: Jake Parker, Whitehouse, Jr.

Co-Defensive Newcomers of the Year: Justin Dunning, Whitehouse, So; Darius Watson, Corsicana, So.

Coach of the Year: Ricklan Holmes, John Tyler



First Team Offense



Quarterback


Carter McCown, Jacksonville, So.



Running Backs

Dequante Woods, John Tyler, Sr.

Ronnie Devaurux, Corsicana, Sr.



Fullback

Tyler Daniels, Lindale, Sr.



Tight End

Tiano McDonald, Corsicana, Jr.




Wide Receivers

Dylan Cantrell, Whitehouse, Sr.

D.D. Franklin, Jacksonville, Sr.

Fred Ross, John Tyler, Sr.

Darion Flowers, John Tyler, Sr.



Tackles

Hunter Conn, Whitehouse, Sr.

Emmanuel Terrazas, John Tyler, Sr.



Guards

NcKenlee Smith, Whitehouse, Sr.

Cornelius Davis, John Tyler, Sr.



Center

Chris Jones, Corsicana, Jr.




Kickers

Profirio Benitez, John Tyler, Sr.

Luc Swimberghe, Lindale, Sr.

Destin Wilkins, Whitehouse, Sr.



First Team Defense



Defensive Tackles

Jerrett Hall, Corsicana, Sr.


Chris Mobley, John Tyler, Sr.



Defensive Ends

Kavante Jefferson, John Tyler, Sr.

D’Eriq Jordan, Corsicana, Sr.

Corey Roberrts, Jr.



Inside Linebackers

Richard Gipson, John Tyler, Sr.

Bryson Haywood, Jacksonville, Sr.



Outside Linebackers

Chris Reese, Whitehouse, Jr.

Ladarius Session, Jacksonville, Sr.



Cornerbacks

Darrell Minifee, Jacksonville, Sr.

Darion Flowers, John Tyler, Sr.



Safeties

Colby Campbell, Whitehouse, Sr.

Elliot Hart, John Tyler, Sr.



Punter

Noe Diaz, John Tyler, Sr.

Luc Swimbergue, Lindale, Sr.

David Cruz, Corsicana, Sr.



Returner

Dequante Woods, John Tyler, Sr.



Second Team Offense



Quarterback


Cody Slice, Lindale, Sr.



Running Backs

Reggie Gipson, John Tyler, Jr.

Isaiah Burton, Whitehouse, Jr.

Ladarius Session, Jacksonville, Sr.



Fullback

Hunter Easley, Corsicana, Jr.




Tight End

Corey Holman, Jacksonville, Sr.



Wide Receivers

Jacob Barnes, Noacogdoches, Jr.

Bobby Wallace, Corsicana, Sr.

Darrell Minifee, Jacksonville, Sr.

Justice Liggins, John Tyler, Sr.



Tackles

Malik Gilder, Nacogdoches, Jr.

Travaughn Moore, John Tyler, Jr.



Guards

Jeffery Jordan, Corsicana, Sr.


Adrian Pulido, John Tyler, So.



Centers

Chris Starling, John Tyler, Sr.

Jacob Bragg, Nacogdoches, Jr.



Kicker

Ryan Travis, Jacksonville



Second Team Defense



Defensive Tackles


Cody Bryce, Nacogdoches, Sr.

Matt Gipson, Whitehouse, Sr.

Michael Stiles, Lindale, Jr.



Defensive Ends

Brannon Deaton, Whitehouse, Sr.

Greg Roberts, Nacogdoches, Jr.



Inside Linebackers

Brian Scott, Nacogdoches, Jr.

Reggie Long, Whitehouse, Jr.

Cedric Weaver, Corsicana, Sr.



Outside Linebackers

Breyon Hill, Corsicana, Sr.


Andrew Clark, John Tyler,  Jr.

Dequante Woods, John Tyler, Sr.



Cornerbacks

Tray Johnson, John Tyler, Sr.

Jamar Woodward, Nacogdoches, Jr.

Woodard, Whitehouse, Jr.

Tray Owens, Corsicana, Fr.

Deandre Williams, Lindale, So.

Isaiah Burton, Whitehouse, Jr.



Safeties

Kaley Washington, Corsicana, Jr.


Londedric Taylor, Jacksonville, Sr.





District 6-2A DII



MVP: Draylon Sterling, Mildred, Jr.

Offensive MVP: Nic Shimonek, Mildred, Sr.

Co-Defensive MVPs: Thomas Finigmow, Mildred, Sr
.; BJ Dollins, Tolar, Sr.

Newcomer of the Year: Keanu Fathal, Mildred, Fr.

Utility Player: Landon Morris, Tolar, Sr.

Coaching Staff of the Year: Mildred



First Team Offense



Quarterback

Jayd Kirby, Blooming Grove, Jr.




Running Backs

Tyler Morris, Blooming Grove, Jr.

Ragan Henderson, Rice, Sr.


Tyler Garrison, Scurry-Rosser, Sr.

Cory Solomon, Tolar, Jr.



Tight End

Chase Hailey, Rio Vista, Jr.



Wide Receivers

Montrol Williams, Dallas Life Oak, Sr.

Zack Hasegawa, Tolar, Sr.

Mikey Muncy, Mildred, Jr.

Johnathan Harrison, Mildred, Sr.




Linemen

Jared Wilson, Rio Vista, Sr.

Clint Lacour, Scurry-Rosser, Sr.

Weston Phliips, Tolar, Sr.

Shane Battenfield, Blooming Grove, Sr.

Jesus Garcia, Dallas Life Oak, Sr.

Noah Pennell, Mildred, Sr.

Austin Pair, Mildred, Sr.




Place kicker

Devin O’Sullivan, Mildred, Jr.




First Team Defense



Linemen

Taylor Barlow, Mildred, Sr.


Joe Carrizales, Mildred, Jr.

Timothy Newberry, Milsap, Jr.

Jared Wilson, Rio Vista, Sr.

Aaron Platt, Tolar, So.

Quinton Carroll, Dallas Life Oak, Sr.



Linebackers

Colian Jaslen, Scurry-Rosser, Jr.

Colt Arrington, Tolar, Sr.

Mikey Muncy, Mildred, Jr.

Johnathan Harrison, Mildred, Sr.

Dalton Wasinger, Blooming Grove, Sr.




Cornerbacks

Jacob Stanley, Rio Vista, Sr.

Garrett Winston, Tolar, Jr.

Jeremy Ballard, Mildred, Sr.



Safeties

Dylan Hartley, Scurry-Rosser, So.

Jayd Kirby, Blooming Grove, Sr.

Raleigh Seilheimer, Mildred, Jr.



Punter

Joseph Chavez, Rio Vista, Sr.



Second Team Offense



Quarterbacks


Nick Russell, Rio Vista, Sr.

Corbin Wood, Tolar, Jr.



Running Backs

Jeremy Ballard, Mildred, Sr.

Chris Atchley, Rice, So.




Tight End

Thomas Tilford, Scurry-Rosser, Sr.



Wide Receivers

Jalen Blanton, Scurry-Rosser, Jr.

Grant Winston, Tolar, Sr.

Travis Whiteside, Blooming Grove, Jr.

Ryan Jimison, Rice, Sr.

Jase Butler, Mildred, Jr.

Brandon Hays, Blooming Grove, So.




Linemen

Zack Sanders, Rio Vista, Sr.

Zayne Gumler, Tolar, Sr.

Hunter Ryan, Tolar, So.

Anthony Black, Blooming Grove, Sr.

Quinton Carroll, Dallas Life Oak, Sr.

Danny Hanna, Mildred, Sr.

Jasper Marshall, Mildred, Jr.

Justin Smith, Rice, Jr.




Place kicker

Tyler Ellis, Blooming Grove, So.



Second Team Defense




Linemen

Chris Borden, Rio Vista, Sr.

Brandon Morris, Scurry-Rosser, Sr.

Jon Cochran, Blooming Grove, Sr.

Nic Stone, Mildred, Jr.


Zack Sanders, Rio Vista, Sr.

Caleb Crawford, Tolar, Jr.



Linebackers

Devin O’Sullivan, Mildred, Jr.


Corbin Wood, Tolar, Jr.

Chase Hailey, Rio Vista, Jr.

Dylan Burton, Milsap, Jr.

Raven Huffman, Rice, So.

Ben Nicholson, Blooming Grove, Sr.




Cornerbacks

Will Burnham, Mildred, Fr.

Tyler Ellis, Blooming Grove, So.




Safeties

Derek Lee, Dallas Life Oak, Sr.

Codie Pair, Rice, Sr.



Punter

Corbin Wood, Tolar, Jr.





District 6-1A DI



MVP: Marvin Cox, Italy, Sr.

Offensive MVP: Ryheem Walker, Italy, Sr.

Defensive MVP: Don Holly, Sr., Cayuga

Newcomer of the Year: Chandler Rigdon, Cayuga, So.

Coach of the Year: Italy coaching staff



First Team Offense



Quarterback

Nate Betts, Kerens, So.




Running Backs

Robert Overstreet, Dallas Gateway, Sr.

Rayvon Faulk, Kerens, Jr.



Tight End

Chase Hamilton, Italy, Sr.



Wide Receivers

Pat Boxie, Cayuga, Sr.

Taylor Johnson, Cross Roads, Sr.

Cole Hopkins, Italy, Sr.

Kevin Townsel, Kerens, Sr.

Brett Anderson, Kerens, Jr.




Linemen

Ty Tunstral, Cayuga, Sr.

Zain Byers, Italy, Jr.

Michael Kline, Kerens, Sr.

Christian Cruz, Itasca, Sr.

Tye Jenkins, Cross Roads, Jr.



Kicker

Kevin Roldan, Italy, Jr.



Punter

Chad Sherrell, Cross Roads, Sr.



First Team Defense



Linemen


Ty Tunstral, Cayuga, Sr.

Leland Lloyd, Dallas Gateway, Sr.

Jalarnce Lewis, Italy, Sr.

Zain Byers, Italy, Jr.

Dylan Woods, Kerens, Sr.



Inside Linebackers

Shad Newman, Italy, Jr.

Ashton Campbell, Itasca, Sr.

Michael Kline, Kerens, Sr.



Outside Linebackers

Byron Lynch, Dallas Gateway, Sr.

Chase Hamilton, Italy, Sr.



Defensive Backs

Pat Boxie, Cayuga, Sr.

Travon Morgan, Dallas Gateway, Sr.

Eric Carson, Italy, Jr.

Zach Duncan, Kerens, So.



Second Team Offense



Quarterback


Chad Skerrell, Cross Roads, Sr.

Michael Jimmerson, Dallas Gateway, Jr.



Running Backs

Wesley Rigdon, Cayuga, Sr.

Derek Whiteley, Cross Roads, Jr.

Adreon Davis, Kerens, Sr.



Tight End

Dadreon Tolliver, Kerens, So.




Wide Receivers

Chantz Holland, Cayuga, Sr.

Travon Morgan, Dallas Gateway, Sr.

Cole Hopkins, Italy, Sr.

Michael Macias, Itasca, Sr.

Shelton Sayles, Kerens, Jr.



Linemen

Brandon Batton, Cayuga, Sr.

Daniel Jock, Cayuga, Sr.

Darol Mayberry, Italy, Jr.

Jovonte Mitchell, Dallas Gateway, Sr.

Taylon Modester, Kerens, Sr.





Kicker

Stephen Slater, Cayuga, Jr.



Punter

Dylan Woods, Kerens, Sr.



Second Team Defense



Linemen


Brandon Batton, Cayuga, Sr.

Jashaun Epps, Cayuga, Sr.

Coy McCray, Cross Roads

Neiman Williams, Dallas Gateway, Sr.

Reid Jacinto, Italy, Sr.

Tavion Hall, Kerens, So.



Inside Linebackers

Chase Lopez, Cross Roads, Jr.

Kevin Williams, Dallas Gateway, Jr.

Coleman, Itasca



Outside Linebacker

Justin Vaughan, Cross Roads, So.

Hunter Merriman, Italy, Fr.

Todd Willis, Itasca



Defensive Backs

Chantz Holland, Cayuga, Sr.

Wesley Rigdon, Cayuga, Sr.

Taylor Johnson, Cross Roads, Sr.

Kevin Townsel, Kerens, Sr.





District 9-1A DII



MVP: Trey Henderson, Hubbard, Jr.

Offensive MVP: Danial Steels, Frost, Sr.

Defensive MVP: Kez Williams, Hubbard, Sr.

Offensive Lineman of the Year: Andrew Jackson, Frost, Sr.


Defensive Lineman of the Year: Chase Bowman, Meridian, Sr.

Offensive Newcomer of the Year: Jarett Carpenter, Meridian, Fr.

Defensive Newcomer of the Year: Shane Sykora, Wortham, So.

Special Teams Player of the Year: Brandon Campbell, Wortham. Sr.

Coaching Staff of the Year: Hubbard




First Team Offense



Quarterback

Jacob Stroder, Frost, Sr.



Running Backs

Bradley Walker, Hubbard, Sr.

Robert Worley, Wortham, Jr.



Fullback

Dalton Long, Dawson, Jr.



Wide Receivers

D’Warren Simmons, Hubbard, Jr.

Brysen Rhodes, Wortham, Jr.


Tyvon Freeman, Wortham, Jr.



Tight End

Cody Campbell, Frost, Sr.

Hudson Alderman, Hubbard, Jr.



Linemen

Skylar Jordan, Wortham, Jr.


Jorge Flores, Meridian, Sr.

Kenyon Mathis, Hubbard, Jr.

Jessie Cummings, Hubbard, Sr.

Colton McGill, Frost, Jr.



Kicker


Anselmo Reynosa, Meridian, Jr.



First Team Defense



Defensive Ends

Hudson Alderman, Hubbard, Jr.

Colton Clayton, Frost, Jr.

Blake Hutson, Wortham, Jr.



Defensive Tackles

Bryan Walker, Hubbard, So.

Maliko Bruce, Frost, Sr.

Steven Hutson, Wortham, Jr.



Inside Linebackers

Alex Jiminez, Hubbard, Sr.

Andrew Jackson, Frost, Sr.


Jake Strother, Dawson, Sr.



Outside Linebackers

Ashton Hawthorne, Hubbard, Sr.

Colton McGill, Frost, Jr.

Chris Lee, Wortham.Sr.



Safeties

Jacob Stroder, Frost. Sr.


Johnny Lira, Meridian, Sr.

D’Warren Simmons, Hubbard, Jr.



Cornerbacks

Tyvon Freeman, Wortham, Jr.

Nick Prestwood, Meridian, Jr.


Logan McClinton, Hubbard, Jr.

Robert Worley, Frost, Jr.



Punter

Casen Martin, Hubbard, Jr.



Second Team Offense



Quarterbacks

Casen Martin, Hubbard, Jr.


Nick Prestwood, Meridian, Jr.



Running Backs

Johnny Lira, Meridian, Sr.

Logan McClinton, Hubbard, Jr.



Fullback

Cade Rigamonti, Frost, Jr.



Wide Receivers


Blaine Glass, Meridian, Fr.

Witty Busby, Wortham, Jr.

Nick Johnson, Hubbard, Jr.

Josh Riojas, Frost, Jr.



Tight End

Louis Lachney, Dawson, Sr.




Linemen

Lucas Lambert, Hubbard, Sr.

Raymundo Hernandez, Frost, Jr.

Chris Belcher, Frost. So.

Steven Hutson, Wortham, Jr.

Mark Martinez, Dawson, Sr.



Kicker

Maliko Bruce, Frost, Sr.



Second Team Defense



Defensive Ends

Angus Worcester, Wortham, Jr.


Josh Miller, Meridian, Sr.

Cade Rigamonti, Frost, Jr.



Defensive Tackles

Alex Williams, Hubbard, So.

Raymundo Hernandez, Frost, Jr.

Jesus Cabrera, Frost, So.

Skylar Jordan, Wortham, Jr.



Inside Linebackers

Armondo Martinez, Dawson, Sr.


Jorge Flores, Meridian, Sr.



Outside Linebackers

Kyle Goerney, Wortham, Sr.


Adrian Ropoz, Meridian, Jr.

Braydyn Gillham, Hubbard, Fr.



Safeties

Danial Steels, Frost, Sr.

Tre’ Knight, Hubbard, So.

Lane Dotson, Dawson, Fr.



Cornerbacks

Josh Riojas, Frost, Jr.


Blaine Glass, Meridian, Fr.

Alex Eddy, Hubbard, Jr.



Punter

Danial Steels, Frost, Sr.



Honorable Mention

Josh Frazier, Frost

Edgar Anaya, Frost

Woody Woods, Frost

Laton Eastman, Frost

Julius Gray, Frost

Haven Proulx, Wortham

Colton Smith, Wortham

Brian Simmons, Dawson

Josh Burleson, Dawson

Ian Norwood, Dawson

Alex Ruiz, Dawson

Brandon Simpson, Hubbard

Braydyn Gillham, Hubbard

Justin Green, Hubbard

Chris Reid, Hubbard

Dustin Simpson, Hubbard