Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

February 7, 2013

GC Hoops: Basketball Standings

From Staff Reports
Corsicana Daily Sun

District 16-4A Boys Stadings

                        District    Overall


x-Jacksonville    8-0    31-0

x-John Tyler      6-2    12-14

x-Whitehouse    5-3    21-8

Corsicana          3-5    21-9

Nacogdoches    2-6    13-13

Lindale              0-8    9-18

Note: The top 4 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

Tuesday’s Scores

John Tyler, Corsicana 47

Whitehouse 66, Lindale 39

Jacksonville 44, Nacogdoches 27

Friday’s Games

Corsicana at Nacogdoches, 7 p.m.

John Tyler at Lindale, 7:30 p.m.

Jacksonville at Whitehouse, 7:30 p.m.



District 23-2A Boys Standings

                    District    Overall


x-Marlin              9-1    17-8

Teague               7-3    12-12

Buffalo                7-4    18-10

Mildred               7-4    10-5

Bl. Grove            5-5    17-9

Rice                    1-9    10-17

Riesel                 0-10    2-19    

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

Tuesday’s Scores

Mildred 73, Blooming Grove 52

Marlin 55, Rice 33

Buffalo 52, Riesel 31

Friday’s Games

Blooming Grove at Marlin, 7:30 p.m.

Rice at Riesel, 7:30 p.m.

Buffalo at Teague, 7:30 p.m.



District 18-1A DI Boys Standings

                  District    Overall


x-Cayuga         8-0    22-6    

x-Kerens          7-1    18-6

Hubbard           4-4    14-10

Wortham          3-5    12-18

Dawson            2-6    8-19

Cross Roads    0-8    6-16

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

Tuesday’s Scores

Kerens 82, Dawson 23

Hubbard 72, Cross Roads 44

Cayuga 95, Wortham 49

Friday’s Games

Cayuga at Kerens, 7:30 p.m.

Hubbard at Dawson, 7:30 p.m.

Wortham at Cross Roads, 7:30 p.m.



District 19-1A DII Boys Standings

                      District       Overall

x-Frost                 10-0    13-6

x-Coolidge            8-2    22-2

x-Aquilla               7-4    16-9

Mount Calm          4-6    x-x

Abbott                   4-7    x-x

Bynum                  3-7    9-10

Penelope              0-10    2-14

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

Tuesday’s Scores

Frost 63, Aquilla 31

Abbott 42, Penelope 29

Mt. Calm 58, Bynum 48

Friday’s Games

Frost at Mount Calm, 6 p.m.

Abbott at Coolidge, 6 p.m.

Bynum at Penelope, 6 p.m.



District 16-4A Girls Standings

                         District    Overall

y-Lindale                 9-1    24-5

x-John Tyler            7-3    22-10

x-Nacogdoches       5-5    20-13

x-Jacksonville          5-5    18-15

Whitehouse              3-7    13-13

Corsicana                 1-9    15-18

Note: The top 4 teams make the playoffs

x — clinched a playoff spot

y — clinched district title

Tuesday’s Scores

John Tyler 56, Corsicana 33

Lindale 65, Whitehouse 31

Jacksonville 58, Nacogdoches 35

END REGULAR SEASON



District 23-2A Girls Standings

                       District    Overall


y-Teague             12-0    24-4

x-Buffalo             10-2    15-13

Marlin                    7-5    8-15

Mildred                  7-5    17-10

Bl. Grove               4-8    11-18

Riesel                   2-10    6-20

Rice                      0-12    3-22

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

y — clinched district title

Tuesday’s Scores

Mildred 51, Blooming Grove 28

Buffalo 57, Riesel 25

Marlin 43, Rice 12

Friday’s Third-Place Game

Mildred vs. Marlin, 7 p.m., Normangee

END REGULAR SEASON



District 18-1A DI Girls Standings

                     District    Overall


y-Kerens            10-0    25-4

x-Cayuga            7-3    18-10

x-Wortham          6-4    18-13

Hubbard              5-5    19-11

Cross Roads       2-8    6-22

Dawson              0-10   4-18

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

y — clinched district title

Tuesday’s Scores

Kerens 82, Dawson 13

Hubbard 64, Cross Roads 58

Cayuga 82, Wortham 63

END REGULAR SEASON



District 19-1A DII Girls Standings

                    District    Overall


y-Coolidge    12-0    22-1

x-Frost          10-2    25-3

Aquilla             6-6    17-13

Abbott             6-6    9-11

Bynum            6-6    10-9

Penelope       2-10    5-12

Mt. Calm         0-12    x-x

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

y — clinched district title

Tuesday’s Scores

Frost 80, Aquilla 26

Abbott 32, Penelope 27

Bynum 74, Mt. Calm 28

Friday’s Play-in Game

Abbott vs Aquilla, 7 p.m., Hill College

Saturday’s Third-Place Game

Bynum vs. Aquilla-Abbott winner, 7 p.m., Hill College

END REGULAR SEASON