Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

November 20, 2012

High school football playoff pairings

Texas High School Football

Playoff Pairings

The Associated Press



CLASS 5A

DIVISION I

Region I

Area


EP Franklin (10-1) vs. Arlington Bowie (10-1), 2 p.m. Friday, Midland's Grande Stadium

Coppell (11-0) vs. DeSoto (11-0), 1 p.m. Saturday, Allen

EP El Dorado (7-4) vs. Southlake Carroll (10-1), 6 p.m. Saturday, Midland's Grande Stadium

Euless Trinity (9-2) vs. Mansfield (7-4), 2 p.m. Saturday, NRH's Birdville Fine Arts Complex

Region II

Area


Dallas Skyline (10-1) vs. Mesquite Horn (8-3), 2 p.m. Saturday, Dallas' Wildcat-Ram Stadium

Spring Westfield (11-0) vs. Austin Bowie (7-4), 2 p.m. Saturday, Brenham

Allen (10-1) vs. Mesquite (11-0), 7:30 p.m. Friday, Plano's Clark Stadium

The Woodlands (8-3) vs. Round Rock Westwood (8-3), 1 p.m. Saturday, Waco's Floyd Casey Stadium

Region III

Area


Alief Elsik (8-3) vs. Katy Cinco Ranch (8-3), 3 p.m. Saturday, Houston's Reliant Stadium

Galena Park North Shore (10-1) vs. Friendswood Clear Brook (6-5), 2 p.m. Saturday, Deer Park

Alief Taylor (8-3) vs. Houston Lamar (11-0), 11 a.m. Saturday, Houston's Reliant Stadium

Deer Park (6-5) vs. Fort Bend Travis (7-4), 7 p.m. Saturday, Houston's Reliant Stadium

Region IV

Area


Converse Judson (8-3) vs. SA O'Connor (9-2), 1 p.m. Saturday, SA's Comalander Stadium

Laredo Alexander (7-4) vs. Weslaco (6-5), 7 p.m. Saturday, Kingsville's Javelina Stadium

SA Madison (9-2) vs. SA East Central (8-3), 6 p.m. Friday, SA's Comalander Stadium

Mission Sharyland (11-0) vs. Harlingen (8-3), 7:30 p.m. Friday, Weslaco

DIVISION II

Region I

Area


Abilene Cooper (9-2) vs. Arlington (9-2), 2 p.m. Friday, Arlington's Maverick Stadium

Denton Ryan (6-4) vs. Cedar Hill (7-4), 2 p.m. Saturday, Southlake's Dragon Stadium

Abilene (11-0) vs. Arlington Lamar (6-5), 7 p.m. Friday, Arlington's Maverick Stadium

Colleyville Heritage (10-1) vs. Waco Midway (11-0), 1 p.m. Saturday, Midlothian

Region II

Area


Plano West (7-4) vs. South Garland (7-4), 7:30 p.m. Friday, Allen

Lufkin (8-3) vs. Pflugerville (8-3), 2 p.m. Saturday, Bryan HS

Dallas Jesuit (9-2) vs. Longview (8-3), 7 p.m. Saturday, Dallas' Wildcat-Ram Stadium

A&M Consolidated (9-2) vs. Austin Westlake (7-4), 1 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Region III

Area


Houston Langham Creek (9-2) vs. Katy (11-0), noon Friday, Houston's Reliant Stadium

LaPorte (10-1) vs. Fort Bend Bush (10-1), 7 p.m. Friday, Deer Park

Cypress Ranch (7-4) vs. Houston Memorial (8-3), 6 p.m. Friday, Houston's Tully Stadium

Manvel (10-1) vs. Fort Bend Dulles (7-4), 1 p.m. Friday, Deer Park

Region IV

Area


Smithson Valley (11-0) vs. SA Brandeis (10-1), 1 p.m. Friday, SA's Comalander Stadium

Del Rio (9-2) vs. Brownsville Memorial (8-3), 5 p.m. Saturday, SA's Alamo Stadium

SA Roosevelt (9-2) vs. Cibolo Steele (11-0), 2 p.m. Friday, SA's Heroes Stadium

Edinburg North (9-2) vs. Harlingen South (9-2), 7:30 p.m. Friday, Harlingen South

Text Only
Sports