Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

November 18, 2013

Class 2A state football playoffs


Associated Press

Corsicana — CLASS 2A DIVISION I



Region I



Bidistrict



Bushland 49, Slaton 22



Clyde 30, Comfort 23



Wall 42, Breckenridge 18



Idalou 20, Childress 0



Eastland 37, Brady 6



Littlefield 44, Brownfield 36



Denver City 41, Muleshoe 21



Bangs 31, Comanche 26



Area



Bushland (9-2) vs. Clyde (8-3), 7 p.m. Friday, Lubbock's Jones Stadium



Wall (11-0) vs. Idalou (8-3), 7:30 p.m. Friday, Big Spring



Eastland (11-0) vs. Littlefield (7-4), 7 p.m. Friday, Snyder



Denver City (11-0) vs. Bangs (8-3), 7:30 p.m. Friday, Sweetwater



Region II



Bidistrict



Whitesboro 34, Caddo Mills 0



New Boston 61, Lone Oak 39



Malakoff 41, Queen City 14



Van Alstyne 35, Boyd 7



Pottsboro 30, Bowie 8



Redwater 27, Winnsboro 7



Daingerfield 34, Eustace 7



Farmersville 35, Pilot Point 27



Area



Whitesboro (10-1) vs. New Boston (10-1), 7:30 p.m. Friday, Mount Pleasant



Malakoff (10-1) vs. Van Alstyne (7-4), 7:30 p.m. Friday, Mesquite's Hanby Stadium



Pottsboro (10-1) vs. Redwater (6-5), 7 p.m. Thursday, Paris



Daingerfield (8-3) vs. Farmersville (7-4), 7:30 p.m. Friday, Paris



Region III



Bidistrict



Tatum 49, Kountze 10



Godley 47, Elkhart 14



Franklin 42, Maypearl 14



Kirbyville 61, Big Sandy Harmony (Gilmer) 26



Newton 39, Troup 0



Whitney 45, Teague 42



Grandview 62, Trinity 29



White Oak 44, East Chambers 14



Area



Tatum (11-0) vs. Godley (8-3), 7:30 p.m. Friday, Teague



Franklin (11-0) vs. Kirbyville (9-2), 7 p.m. Friday, Huffman



Newton (11-0) vs. Whitney (6-5), 7:30 p.m. Friday, Bullard



Grandview (9-2) vs. White Oak (10-1), 7:30 p.m. Friday, Athens



Region IV



Bidistrict



Cameron Yoe 59, Edna 20



Aransas Pass 43, Luling 40



Marion 50, Mathis 22



Troy 35, Hempstead 20



Hallettsville 41, Lago Vista 35



Jourdanton 25, Odem 7



Goliad 23, Santa Rosa 13



McGregor 42, Altair Rice 20



Area



Cameron Yoe (10-1) vs. Aransas Pass (9-2), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels Canyon



Marion (9-2) vs. Troy (8-3), 7:30 p.m. Friday, Hutto



Hallettsville (11-0) vs. Jourdanton (9-2), 7:30 p.m. Friday, Seguin



Goliad (7-4) vs. McGregor (10-1), 7:30 p.m. Friday, Bastrop



___



CLASS 2A DIVISION II



Region I



Bidistrict



Canadian 54, Olton 6



Hawley 21, Alpine 0



Sonora 67, Ballinger 28



Post 41, Amarillo Highland Park 27



Cisco 54, Stanton 10



Spearman 28, Tulia 22



Abernathy 56, Sanford-Fritch 6



Crane 32, Coleman 12



Area



Canadian (10-1) vs. Hawley (6-5), 7 p.m. Friday, Plainview



Sonora (10-1) vs. Post (9-2), 7:30 p.m. Thursday, Colorado City



Cisco (11-0) vs. Spearman (9-2), 8 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field



Abernathy (10-1) vs. Crane (10-1), 7:30 p.m. Friday, Seminole



Region II



Bidistrict



Blooming Grove 38, Jacksboro 35



Leonard 43, Edgewood 36, OT



Sadler S&S Consolidated 55, Alba-Golden 18



Tolar 64, Nocona 12



Scurry-Rosser 55, WF City View 21



Gunter 49, Clarksville 14



Cooper 43, Whitewright 7



Henrietta 25, Corsicana Mildred 21



Area



Blooming Grove (7-4) vs. Leonard (8-3), 7:30 p.m. Friday, Coppell



Sadler S&S Consolidated (11-0) vs. Tolar (9-2), 7:30 p.m. Friday, Springtown



Scurry-Rosser (11-0) vs. Gunter (9-2), 7:30 p.m. Friday, Mesquite's Memorial Stadium



Cooper (11-0) vs. Henrietta (7-4), 7:30 p.m. Friday, Denton's Collins Stadium



Region III



Bidistrict



Waskom 56, Gladewater Union Grove 17



Rosebud-Lott 43, Deweyville 16



Crawford 62, Anderson-Shiro 16



Arp 34, Omaha Pewitt 28



Garrison 17, New Diana 14



Centerville 63, Groveton 14



Corrigan-Camden 60, Buffalo 14



Hughes Springs 46, Frankston 20



Area



Waskom (11-0) vs. Rosebud-Lott (9-2), 3 p.m. Saturday, Southlake



Crawford (11-0) vs. Arp (7-4), 7:30 p.m. Friday, Buffalo



Garrison (11-0) vs. Centerville (10-1), 7:30 p.m. Friday, Rusk



Corrigan-Camden (11-0) vs. Hughes Springs (10-1), 7:30 p.m. Friday, Carthage



Region IV



Bidistrict



East Bernard 37, Jarrell 7



Stockdale 53, Taft 30



Poth 34, Hebbronville 12



Schulenburg 20, Van Vleck 17, OT



Rogers 60, El Maton Tidehaven 6



Dilley 40, Banquete 20



Refugio 82, Nixon-Smiley 26



Danbury 35, Blanco 14



Area



East Bernard (10-0) vs. Stockdale (7-4), 3 p.m. Saturday, Victoria



Poth (9-2) vs. Schulenburg (7-3), 7:30 p.m. Friday, Victoria



Rogers (11-0) vs. Dilley (8-3), 7:30 p.m. Friday, Buda



Refugio (10-1) vs. Danbury (10-1), 7:30 p.m. Friday, El Campo