Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

February 11, 2013

GC Hoops: Basketball Standings

By Todd Wills
Corsicana Daily Sun

PARIS — District 16-4A Boys Stadings

                        District    Overall


y-Jacksonville        9-0    32-0

x-John Tyler           7-2    13-14

x-Whitehouse        5-4    21-9

Corsicana              3-6    21-10

Nacogdoches        3-6    14-13

Lindale                   0-9    9-19

Note: The top 4 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

y — clinched district title

Friday’s Scores

Nacogdoches 53, Corsicana 43

Jacksonville 49, Whitehouse 35

John Tyler 61, Lindale 38

Tuesday’s Games

Lindale at Corsicana, 7:30 p.m.

Jacksonville at John Tyler, 7:30 p.m.

Whitehouse at Nacogdoches, 7:30 p.m.



District 23-2A Boys Standings

                      District    Overall


y-Marlin               10-1    18-8

x-Teague               8-3    13-12

Mildred                  7-4    10-5

Buffalo                   7-5    18-11

Blooming Grove    5-6    17-10

Rice                       2-9    11-17

Riesel                    0-11    2-20    

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

y — clinched district title

Friday’s Scores

Marlin 63, Blooming Grove 40

Rice 48, Riesel 29

Teague 71, Buffalo 34

Tuesday’s Games

Marlin at Mildred, 7:30 p.m.

Riesel at Blooming Grove, 7:30 p.m.

Teague at Rice, 7:30 p.m.



District 18-1A DI Boys Standings

                  District    Overall

y-Cayuga        10-0    24-6    

x-Kerens          7-3    18-7

x-Hubbard        6-4    16-10

Wortham           4-6    13-19

Dawson            2-8    8-21

Cross Roads    0-9    6-17

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

y — clinched district title



Friday’s Scores

Cayuga 79, Kerens 74

Hubbard 64, Dawson 28

Wortham 79, Cross Roads 27

Monday’s Games

Hubbard 49, Wortham 47

Cayuga 107, Dawson 23

Tuesday’s Game

Kerens at Cross Roads, 7:30 p.m.



District 19-1A DII Boys Standings

                       District    Overall


y-Frost                   11-0    14-6

x-Coolidge               9-2    23-2

x-Aquilla                  7-4    16-9

Mount Calm            4-7    x-x

Abbott                     4-8    x-x

Bynum                    3-8    9-11

Penelope               1-10    3-14

Note: The top 3 teams make the playoffs

x — clinched playoff spot

y — clinched district title

Friday’s Scores

Frost 62, Mount Calm 30

Coolidge 58, Abbott 32

Penelope 41, Bynum 40

Tuesday’s Games

Penelope at Frost, 6 p.m.

Coolidge at Bynum, 6 p.m.

Mount Calm at Aquilla, 6 p.m.