Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

February 11, 2014

GC Football: Kerens Brett Anderson and Hubbard's Trey Henderson make the honorable mention list on the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class A All-State Football team.

Corsicana — Two Golden Circle players were named to the honorable mention list on the 63rd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class A All-State Football Team.

Kerens wide receiver Brett Anderson and Hubbard fullback Trey Henderson were on the Class A honorable mention list.

Here's the entire team

FIRST TEAM

Offense


Tackles - Will Malek, Ganado, 6-2, 270, sr. and Johnny Serratt, Hico, 6-2, 250, jr.

Center - Tyler Neatherlin, Stamford, 6-4, 240, sr.

Guards - Trent Andrews, Bosqueville, 6-2, 285, sr. and (tie) Javier Rocha, Albany, 5-11, 270, sr. and Tanner Pietsch, Shiner, 6-2, 225, sr.

Tight end - Sterling Audrain, Stratford, 6-3, 180, sr.

Wide receivers – (tie) James Washington, Stamford, 6-0, 190, sr.; Jared Reagan, Booker, 5-10, 169, jr.; Dez Randle, San Augustine, 6-2, 180, sr.

Quarterback - Bo Wimberly, Stamford, 5-11, 168, sr.

Fullback - Octavion Burrell, Shelbyville, soph.

Running backs - Terry Gilbreath, Wellington, 5-9, 190, sr.; Cory Kyle, Seagraves, 6-1, 185, soph.; Jacolby Whitaker, Alto, 5-11, 200, sr.

All-purpose back - De'Nerian Thomas, Mart, 5-9, 155, jr.

Place-kicker - Angel Garza, Price Carlisle, 5-11, 200, jr.

Defense

Linemen - Trent Andrews, Bosqueville, 6-1, 275, sr.; Lance Norman, Anson, 6-1, 195, sr.; Kameron Smith, Chilton, 5-10, 235, sr.; Colby Wilganowski, Bremond, 6-2, 210, sr.

Linebackers - Eric Wiatrek, Falls City, 6-1, 175, sr.; Edgar Tellez, Wellington, 5-11, 195, sr.; Harrison Hull, Bremond, 5-10, 190, sr.; Tyler McLemore, Stamford, 5-10, 190, sr.

Secondary - Evan Sargent, Bremond, 6-2, 180, jr.; Riley Schaefer, Thorndale, 5-11, 170, sr.; Duane Hyles, Hico, 5-11, 185, jr.; (tie) Clay Vesely, Ganado, 5-10, 170, sr. and Xavier Hernandez, New Deal, 5-10, 165, sr.

Punter - Ty Ham, Mount Enterprise, 6-3, 180, sr.

Kick returner - Justin Johnson, Mount Enterprise, 5-7, 145, jr.

Offensive player of the year: Gilbreath, Wellington.

Defensive player of the year: Tellez, Wellington

Coach of the year: Wade Williams, Wellington

SECOND TEAM

Offense


Tackles - Tristan Patterson, Wellington, 6-0, 225, sr. and Colby Wilganowski, Bremond, 6-2, 210, sr.

Center - Armando Arroyo, Alto, 5-10, 230, sr.

Guards - Damon Butterfras, Goldthwaite, 5-10, 200. jr.; (tie) Draven Denison, Bremond, 6-2, 170, sr. and Eddy Velasquez, De Leon, 5-9, 220, jr.

Tight end - Cole Walterscheid, Muenster, 6-5, 215, sr.

Wide receivers - Drew Hayes, Bosqueville, 6-2, 185, jr. and Colton Austin, Thorndale, 5-10, 175, jr.

Quarterback - (tie) Hunter Lile, Booker, 5-9, 168, jr. and Klark Ashmore, Wellington, 6-1, 185, sr.

Fullback - Michael Gutierrez, Crosbyton, 5-8, 195, sr.

Running backs - D'Marcus Cosby, Mart, 5-8, 190, soph.; Chavis Gregory, Tenaha, 5-10, 200, sr.; (tie) John Lewis, Collinsville, 5-10, 170, sr.; Devan Harris, Quinlan Boles, 5-7, 144, sr.; and Keshawn Jackson, Cayuga, 5-8, 170, jr.

All-purpose back - Justin Twine, Falls City, 5-10, 195, sr.

Place-kicker - Nicolas Leon, Alto, 5-10, 190, sr.

Defense

Linemen - Walker Williams, Wellington, 6-1, 195, sr.; Jaggar Parrish, Goldthwaite, 5-10, 225, sr.; Cody Niemtschk, Thorndale, 6-0, 185, jr.; Denzelle Williams, Tenaha, 5-11, 210, sr.

Linebackers - Hagen Davis, Chico, 5-10, 175, jr.; Will Bruns, Flatonia, 6-1, 190, sr.; Jacob Stafford, Shiner, 6-2, 210, sr.; Kody Harris, Goldthwaite, 6-3, 200, jr.

Secondary - James Washington, Stamford, 5-11, 185, sr.; D'Marcus Cosby, Mart, 5-8, 190, soph. Jacob Callahan, Iraan, 5-9, 165, jr. ; (tie) Adrian Quezada, Seagraves, 5-9, 160, sr. and De'Nerian Thomas, Mart, 5-9, 160, jr.

Punter - Clint Sidwell, Muenster, 5-9, 190, sr.

Kick returner - Greyson Gonzalez, Bosqueville, 5-4, 145, jr.

THIRD TEAM

Offense: Tackles - Nick Dyer, Mason, 6-2, 225, sr. and Justin Fierova, Woodsboro, 6-0, 245, sr.; Center - Jeffrey Collins, Wellington, 5-10, 185, jr. Guards - Anthony Ontiveros, Seagraves, 5-8, 190, jr.; Tanner Vance, Stamford, 6-2, 260, jr.; Tight end - (tie) Reed Rightmer, Flatonia, 6-0, 165, sr. and David Jentsch, Milano, 6-2, 210, sr.; Wide receivers - Alex Faith, Albany, 5-8, 155, soph. and Tristian Guzman, Booker, 5-9, 142, soph.Quarterback - (tie) Jalen Garza, Anson, 5-11, 170, sr.; Dean Gaskamp, Falls City, 6-1, 180, sr.;and Jordan Millar, Milano, 6-0, 190, sr.; Fullback - LaDareon Hunter, New Deal, 5-10, 195, sr. Running backs - Barry Johnson, Sudan, 5-10, 155, jr.; Caleb Masters, Albany, 5-7, 150, soph.; (tie) Toby Moss, Detroit, 5-11, 175, sr. and David Ortega, Brackettville, 5-10, 180, jr.; All-purpose back - Louis Brown, Burton, 6-6, 210, jr.;; Place-kicker- Michael Phillips, Overton, 5-7, 155, sr.;

Defense

Linemen - Lane Turner, Hico, 6-2, 215, jr.; Cole Walterscheid, Muenster, 6-5, 215, sr.; David Jentsch, Milano, 6-2, 210, sr.; Draven Denison, Bremond, 6-2, 270, sr.; Linebackers - Louis Brown, Burton, 6-6, 210, jr.; Landon Hunter, New Deal, 5-10, 195, sr.; Brannan Love, Meridian, 6-1, 183, sr.; Collin Nail, Mart, 5-10, 205, jr.

Secondary - Auston Sadberry, De Leon, 5-9, 160, sr.; Jonathan Witt, La Pryor, 6-0, 155, soph.; Haze Wood, San Angelo TLC Academy, 5-9, 150, sr.; Cody Adams, James Bowie, 5-10, 155, sr.

Punter - Hunter Mraz, Shiner, 5-10, 165, sr.

Kick returner - ReShod Williams, Pineland West Sabine, 5-8, 170, jr.

 

 

 

 

 

 

 

 

1
Text Only
Sports