Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

November 26, 2012

HS Football Playoffs: Regional Pairings

Corsicana — Texas high school football playoff pairings

The Associated Press

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional


Arlington Bowie (11-1) vs. DeSoto (12-0), 2 p.m. Saturday, Bedford's Pennington Field

Southlake Carroll (11-1) vs. Euless Trinity (10-2), 6 p.m. Saturday, NRH's Birdville Complex

Region II

Regional


Dallas Skyline (11-1) vs. Spring Westfield (12-0), 3 p.m. Saturday, Georgetown HS

Allen (11-1) vs. Round Rock Westwood (9-3), 7:30 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Region III

Regional


Alief Elsik (9-3) vs. Galena Park North Shore (11-1), 3 p.m. Saturday, Houston's Reliant Stadium

Houston Lamar (12-0) vs. Fort Bend Travis (8-4), 7 p.m. Saturday, Houston's Reliant Stadium

Region IV

Regional


SA O'Connor (10-2) vs. Laredo Alexander (8-4), 2 p.m. Saturday, SA's Farris Stadium

SA Madison (10-2) vs. Mission Sharyland (12-0), 7:30 p.m. Friday, CC's Buccaneer Stadium

___

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional


Arlington (10-2) vs. Cedar Hill (8-4), 2 p.m. Saturday, Mansfield's Newsom Stadium

Abilene (12-0) vs. Waco Midway (12-0), 2 p.m. Saturday, Justin Northwest

Region II

Regional


Plano West (8-4) vs. Lufkin (9-3), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Longview (9-3) vs. Austin Westlake (8-4), 4 p.m. Saturday, Midlothian

Region III

Regional


Katy (12-0) vs. La Porte (11-1), 11 a.m. Saturday, Houston's Reliant Stadium

Cypress Ranch (8-4) vs. Manvel (11-1), 2 p.m. Saturday, Cypress' Berry Center

Region IV

Regional


SA Brandeis (11-1) vs. Del Rio (10-2), 7:30 p.m. Friday, Eagle Pass

Cibolo Steele (12-0) vs. Edinburg North (10-2), 7:30 p.m. Saturday, Kingsville's Javelina Stadium

___

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Regional


Amarillo (10-2) vs. Denton Guyer (10-2), 2 p.m. Saturday, Midland's Grande Stadium

Lubbock Monterey (9-3) vs. N. Richland Hills Birdville (12-0), 2 p.m. Saturday, Wichita Falls' Memorial Stadium

Region II

Regional


Frisco Centennial (11-1) vs. Red Oak (9-3), 7:30 p.m. Friday, Royse City

Frisco (9-3) vs. Tyler (11-1), 7:30 p.m. Friday, Allen

Region III

Regional


Georgetown (12-0) vs. Angleton (10-2), 2 p.m. Saturday, Leander's Gupton Stadium

Nederland (11-1) vs. Pearland Dawson (12-0), 7 p.m. Friday, Houston's Reliant Stadium

Region IV

Regional


Leander (11-1) vs. CC Flour Bluff (12-0), 7:30 p.m. Saturday, SA's Heroes Stadium

Leander Rouse (8-4) vs. Gregory-Portland (10-2), 2 p.m. Saturday, SA's Heroes Stadium

___

Text Only
Sports