Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

July 22, 2013

CG Baseball: Kerens' Anderson heads Collin Street Bakery TSWA Class 1A all-state baseball team

From Staff/Wire Reports
Corsicana Daily Sun

Corsicana — Kerens outfielder Brett Anderson, a junior who was also a pitcher, was named to the Texas Sports Writers Association's Class A state first team when the team was announced on Monday.

Anderson was the Daily Sun’s Golden Circle Pitcher of the Year. He went 6-2 with a 1.58 ERA with 77 strikeouts.

He was the District 19-1A Offensive Player of the Year after batting .603 with 12 extra base hits. He drove in 32 runs.

Frost pitcher Jacob Stroder was named to the all-state third team and five other Golden Circle players made the honorable mention list, including four from Dawson.

Stroder was a Golden Circle first-team player and the District 14-1A Player of the Year. He went 5-2 with a 1.80 ERA and had 80 strikeouts in just 37 innings.

Dawson’s Trent Underwood, a junior pitcher, catcher Mark Martinez, a senior, Jared Gray, a sophomore shortstop, and Louis Lachney, a senior third baseman, were all named to the honorable mention list. Kerens’ D.J. Kamp, a junior second baseman who was the Golden Circle Defensive Player of the Year, also made the honorable mention list.





Here’s a look at the entire team

FIRST TEAM



Pitchers - Gunner Baker, Price Carlisle, sr.; Tyler Pate, Port Aransas, sr.; and Kyle Barnett, Stamford, sr.



Catcher - Jake Roberts, Port Aransas, jr.



First baseman - Matt Villanueva, Anson, jr.



Second baseman - Steven Crump, Harlton, sr.



Shortstop - Caleb Colley, Price Carlisle, jr.



Third baseman - Chantz Holland, Cayuga, sr.



Outfielders - Nick Maxham, Port Aransas, jr.; Zach Brightwell, Price Carlisle, jr.; Brett Anderson, Kerens, jr.



Designated hitter - Hagen Hutchinson, Stamford, sr.



Player of the year – Gunner Baker, Price Carlisle, sr.



Coach of the Year - Wesley Colley, Price Carlisle



 



SECOND TEAM



Pitchers - Slater Stone, Trenton, sr.; Kellen Green, Windthorst, sr.; Lane Hobbs, Thrall, sr.



Catcher - Dawson Reid, Archer City, sr.



First baseman - Caleb Vaught, Sundown, sr.



Second baseman - Hunter Clark, Chico, sr.



Shortstop - Seth Helcamp, Weimar, jr.



Third baseman - Ty Kirk, Windthorst, jr.



Outfielders - Kyler Rabel, Sundown, jr.; Josh Velasquez, Flatonia, sr.; Charlie Wallace, Alto, jr.



Designated hitter - Wyatt Beezley, Trenton, sr.



 



THIRD TEAM



Pitchers - John Michael Blaha, Weimar, soph.; Bailey Burks, Trenton, jr.;



and (tie) Bret Mathis, Bosqueville, soph. and Jacob Stroder, Frost, sr.



Catcher - (tie) Will Bruns, Flatonia, jr. and Alex Delgado, Weimar, sr.



First baseman - Cody Nienstedt, Burton, jr.



Second baseman - Kyler Marshall, Sundown, sr.



Shortstop - Tanner Richey, Borden County, sr.



Third baseman - Brett Rohde, Fayetteville, sr.



Outfielders - Steven Howard, Borden County, sr.; Jared Reagan, Booker, soph.; Justin Rosenauer, Weimar, sr.



Designated hitter - Marcus Mica, Flatonia, soph.



 



HONORABLE MENTION



Pitchers - Brett Anderson, Kerens, jr.; Marcus Mica, Flatonia, soph.; Brent Hemmi, Windthorst, sr.; ; Chantz Holland, Cayuga, sr.; Caden Jacinto, Italy, sr.; Aubrie King, Mumford, jr.; Kolby Kitchens, Center Point, soph.; Garrett Kunetka, Burton, soph.; Brett Rohde, Fayetteville, sr.; Justin Rosenauer, Weimar, sr.; Hunter York, Chico, sr.; Trent Underwood, Dawson, jr.



Catchers - Austin Alvarado, Stamford, sr.; Zach Barnard, Dallardsville Big Sandy, sr.; Dylan Hughes, Lindsay, sr.; Mark Martinez, Dawson, sr.; Dylan McCarley, Trenton, sr.; Andy Flusche, Muenster, sr.



First basemen - Brett Cox, Booker, sr.; Tanner Jones, Alto, sr.; Greg Wilganowski, Bremond, sr.



Second basemen - Angel Bermudez, McCamey, sr.; John Michael Blaha, Weimar, soph.; Avery Cherry, Dallardsville Big Sandy, sr.; D.J. Kamp, Kerens, sr.; Dalton Mathis, Stamford, sr.



Shortstops - Kyle Barnett, Stamford, sr.; Trevor Burchett, Forsan, sr.; Zakkery Castillo, Hale Center, sr.; Brady Cejka, Shiner, sr.; Marvin Cox, Italy, sr.; Chase Dehoyos, Ozona, soph.; Jared Gray, Dawson, soph.; Dustin Hardee, Chico, sr.; Gage Hodges, Valley Mill, sr.; Hayden Hoffman, Windthorst, jr.; Hunter Lile, Booker, soph.; Brooks Lloyd, Harleton, sr.; Riley Schaefer, Thorndale, jr.; Logan Stoelke, Fayetteville, jr.; Walker Tolar, Dallardsville Big Sandy, soph.; Hunter York, Chico, sr.



Third basemen - Armando Arroyo, Alto, jr.; Louis Lachney, Dawson, sr.; Bryce Skotnicki, Blue Ridge, sr.



Outfielders - Gunner Baker, Price Carlisle, sr.; Lane Hobbs, Thrall, sr.; Taylor Rich, Lovelady, sr.; Joseph Stafford, Shiner, jr.; Tyler Pate, Port Aransas, sr. ; Hayden Ray, Miles, sr.; Dalton Tullos, Chico, sr.; Logan Veitenheimer, Windthorst, fr.; Bailey Burks, Trenton, jr.; Cody Lambright, Trenton, jr.



Designated hitters - Kellen Green, Windthorst, sr.; Brent Hemmi, Windthorst, sr.