Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

May 27, 2014

GC Baseball 23-2A All-District Team: BG lands 3 on first-team

Corsicana — Teague and Riesel dominated the District 23-2A All-District baseball team, but Blooming Grove had three players named to the first-team and Rice landed a pair on the first-team.

The Lions, who made the playoffs, had the best battery in the district and both Dalton Blake, who was the ace of the BG staff, and catcher Keller Southard earned first-team honors.

Blake hit .432, scored 30 runs and drove in 31 runs, and Southard batted .344 and drove in 15 runs while playing outstanding defense behind the plate.

Outfielder Brody Owens was also named to the first team. He hit .354, scored 24 runs and drove in 12 runs.

All three of Blooming Grove's first-team players are sophomore and the future looks bright for Matt Anderson's team.

Rice third baseman Max Mena, who hit .400, and infielder Conner Roberts, who made the team as the utility player, were both first-team selections, and Rice's Cole Metcalfe was the utility player on the second team.

Roberts and Metcalfe are just sophomores and Mena is a junior.

Blooming Grove also had three players make the second team.

Outfielder Jarod Obenour, another sophomore, sophomore first baseman Dylan Nors and shortstop Daniel Pelzel, a senior, were named to the second-team.

Mildred had four players make the second team.

Pitcher Justin Jenkins and catcher Will Burnham, who are both sophomores, led the way. Sophomore first baseman Dylan Nors, and sophomore outfielder Jordan Harvell were second team selections along with senior DH Cole Waller.

District 23-2A All-District Baseball Team

MVP

Austin Skinner, Jr. Teague

Offensive MVP

Aaron Mitchell, Jr. Teague

Defensive MVP

Thomas Morehouse, Jr. Riesel

Pitcher of the Year

Jase Embry, So. Riesel

Newcomer of the Year

Brooks Embry, Fr. Riesel

Coach of the Year

Kyle Killman, Teague

First team

Pitchers

Dalton Blake, Jr., Blooming Grove

Colby Brooks, So., Teague

Catcher

Keller Southard, Jr., Blooming Grove

First Base

Matthew Richter, Fr. Riesel

Infield

Max Mena, Jr., Rice

Dustin West, Sr., Teague

Robbie West, Jr. Teague

Bryce Pauler, So., Buffalo

Outfield

Brody Owens, So., Blooming Grove

J.T. Jones, Jr., Teague

Lieghton Tindell, Fr., Riesel

Utility

Conner Roberts, So., Rice

DH

Ryan Mitchell, So., Teague

Second Team

Pitcher

Justin Jenkins, So., Mildred

Kent Bonner, So., Teague

Kyrell Miller, Jr., Buffalo

Catcher

Will Burnham, So., Mildred

First Base

Dylan Nors, So., Blooming Grove

Infielders

Daniel Pelzel, Sr., Blooming Grove

Bryce Ryder, Fr. Buffalo

Outfield

Jarod Obenour, So. Blooming Grove

Jordan Harvell, So., Mildred

Lee Krumnow, Jr., Riesel

Kyle Reed, Sr., Buffalo

Utility

Cole Metcalfe, So., Rice

DH

Clay Weller, Sr., Mildred

Honorable Mention

Mildred: Collin Linex, Sr., Connor Hill, Sr.,

Blooming Grove:Logan Peterson, So., Tyler Eliis, Jr., Jacob Williams, Sr., Colton Barrham, Jr. Rice: Garrett Weaver, Justin Smith, Jack Zellar, Reece Whitt

1
Text Only
Sports