Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

February 21, 2013

CHS Football: Jordan named Class 4A All-State first team

Guard Jones and defensive lineman Hall honorable mention

From Staff Reports
Associated Press

Corsicana — From Staff

and Wire Reports



Corsicana guard Jeffery Jordan was named first team offense on the 62nd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class 4A All-State Football Team.

Guard Chris Jones and defensive lineman Jarrett Hall were given honorable mention.

Denton Guyer quarterback Jerrod Heard was the offensive player of the year.

The 6-foot-2, 180-pound Heard threw for 2,090 yards and 17 touchdowns in leading Guyer to the Division I state title. Heard, who signed with the University of Texas, also rushed for 2,138 yards and 35 touchdowns.

Linemen Daeshon Hall of Lancaster and Tyus Bowser of Tyler John Tyler shared defensive player of the year honors.

The 6-6, 230-pound Hall had 24 tackles for losses and 16 sacks, and the 6-3, 230-pound Bowser had 24 sacks and 14 quarterback pressures.

     —————

See the complete 62nd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class 4A All-State Football Team in the Weekend Edition of the Corsicana Daily Sun and online at corsicanadailysun.com.

GC Football: Collin Street Bakery/TSWA Class 4A All-State Team

FIRST TEAM

Offense

Guards - Tyler Preston, Georgetown, 6-2, 270, jr. and Jeff Jordan, Corsicana, 6-6, 340,  sr.

Tackles - Patrick Morris, Denton Guyer, 6-3, 265, sr and  Andrew Billings, Waco, 6-1, 305,  sr.

Center - William Barns, Highland Park, 6-2, 260, sr.

Tight end - Derrick Griffin, Rosenberg Terry, 6-6, 214, sr.

Spit ends - Fred Ross, Tyler John Tyler, 6-2, 185, sr. and  Marcell Ateman, Wylie East, 6-5, 205, sr.

Athlete - Jerrod Heard, Denton Guyer, 6-2, 180, jr.

Quarterback - Greg Ward, Tyler John Tyler, 5-11, 165, sr.

Running backs - James White, Pearland Dawson, 6-1, 200, sr.;  Ke'aun Kinner, Little Elm, 5-9, 180, sr.; and  Jabari Anderson, Wylie East, 5-8, 185, sr.

Place-kicker - Josh Sparkman, Wolfforth Frenship, 6-0, 175, sr.

Offensive player of the year: Jerrod Heard, Denton Guyer, 6-2, 180, jr.



Defense

Linemen - Daeshon Hall, Lancaster, 6-6, 230, sr.; Junel Barnes, Georgetown, 6-1, 212, sr.;  K.J. Smith, Frisco Centennial, 6-2, 250, sr.; and (tie)  Deon Hollins, Fort Bend Marshall, 6-2, 235, sr.; Justin Manning, Dallas Kimball, 6-2, 275, sr.; and Tyus Bowser, Tyler John Tyler, 6-3, 230, sr.

Linebackers - Reggie Chevis, Houston Sharpstown, 6-2, 245, sr.;  Stephen Smith, Wolfforth Frenship, 5-11, 220, sr.;  Jackson Paine, Cedar Park, 6-0 195,  sr.; and  Nick Uretsky, San Antonio Alamo Heights, 6-1, 210, sr.

Backs - Nick Harvey, Lancaster, 5-11, 180, jr.;  Ranthony Texada, Frisco Centennial, 5-10, 160, 5-10, 160, sr.; (tie)  Cade Davis, Wolfforth Frenship, 5-11, 175, sr.;  Brandon Boone, Georgetown, 6-3, 215, sr.; and Jordan Vise, Leander Rouse, 6-0, 185, sr.

Punter -Josh Stevens, EP Irvin, 6-2, 205, jr.

Kick returner -Michael Blanco, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 165, sr.

Defensive player of the year: (tie) Daeshon Hall, Lancaster, 6-6, 230, sr. and Tyus Bowser, Tyler John Tyler, 6-3, 230, sr.

Coach of the year: Joe Willis, Cedar Park



SECOND  TEAM

Offense

Guards - Daniel McCarty, San Antonio Alamo Heights, 6-4, 280, sr. (tie) Darius Moore, Fort Bend Marshall, 6-4, 285, sr. and  Trevor Melugin, Prosper, 6-2, 305, sr.

Tackles - Joas Aguilar, Birdville, 6-5, 295, sr. and  Austin Hisler, Cedar Park, 6-4, 240, sr.

Center -Davis Geerts, Cedar Park,6-4, 250,  jr.

Tight end -Jesse Brubaker, Wylie East, 6-4, 263, sr.

Spit ends - Kadarrius Cannon, Mount Pleasant, 6-1, 175, jr. and Torii Hunter Jr.,  Prosper, 6-2, 180, sr.

Quarterback - Jake Hubenak,Georgetown, 6-3, 190, sr.

Athlete - Demarcus Ayers, Lancaster, 5-11, 170, sr.

Running backs - D'Maujeric Tucker, Wolfforth Frenship, 5-10, 180, sr.; Aaron Jones, El Paso Burges, 5-11, 175, sr.; and (tie)  Willy Ivery, Sulphur Springs, 5-10, 185, jr. and  Teriyon Gipson, Dallas Kimball, 5-9, 168, sr.

Place-kicker - Mick Ellis, Lovejoy, jr.

Defense

Linemen - Derick Roberson, San Antonio Brennan, 6-4, 225, jr.;  A'Shawn Robinson, Fort Worth Arlington Heights, 6-5, 300, sr.;  Wadih Eljuri, Cedar Park, 6-0, 200, sr.; and  Deon Brown, Angleton, 5-10, 230, sr.

Linebackers - Dylan Douglass, Canyon, 6-3, 225, jr.;  Terence Belton, Denton Guyer, 6-0, 216, sr.; Malik Jenkins, Ennis, 6-3, 215, sr.; (tie)  Grant Watanabe, San Antonio Brennan, 5-11, 216, jr. and  Tim Lapgalia, Leander Rouse, 6-3, 225, sr.

Backs - Tony Brown, Beaumont Ozen, 6-0, 185. jr.; Terry Ausborne, John Tyler, 5-11, 165, jr.; Adrian Norwood, Waco, 5-11, 185, sr.; and  Raffaele Gaines, Mesquite Poteet, 6-1, 175, sr.

Punter - Zach Sinor, Medina Valley,6-1, 190, jr.

Kick returner – (tie) Deondric Lofton, Victoria East, 5-11, 175, jr. and Eugene Wright, Rosenberg Terry, 5-9, 166, sr.



 THIRD TEAM

Offense

Guards - Draven Taylor, Dallas Adamson, 6-2, 290, sr. and Rylan Veigel, Canyon, 6-5, 275, jr.

Tackles – (tie) Maurice Porter, Fort Bend Marshall, 6-6, 296, sr.; Jacob Hildebrand, Georgetown, 6-5, 240, sr.; and Guy Roecker, Lovejoy, 6-0, 210, sr.

Center – (tie) Dalyn Bearden, Wolfforth Frenship, 6-5, 295, sr. and  Jacob Bragg, Nacogdoches, 6-3, 285,  sr.

Tight end - Chad Whitehead, Cedar Park, 6-3, 225, jr.

Spit ends - Randy Knightner, Georgetown, 5-10, 175, sr. and Addison Bustos, Amarillo Caprock, 5-10, 186, sr.

Quarterback - Brad Macek, Sulphur Springs, 5-9, 185, sr.

Athlete - Nathan Grimm, Cedar Park, 6-4, 180, 6-3, 225, jr.

Running backs - Austin Walter, Crosby, 5-8, 170, sr.; (tie) Joshawa West, Angleton, 5-10, 170, sr.; Christian Sims, Waco, 6-0, 189, sr.; and Orly Solis, Roma, jr.

Place-kicker – (tie) Jose Flores, Red Oak, 6-1, 160, sr.;  Davis Williamson, Lubbock Monterey, 5-11, 165, jr.;  Dylan Cook, Wylie East, 6-0, 175, sr.; and Aldo Sanchez, Mission, 6-1, 185, sr.



Defense

Linemen -Andrew Billings, Waco, 6-1, 305, sr.; Graysen Schantz, Lake Dallas, 6-3, 230, sr.; Koby Couron, Nederland, 6-3, 235, sr.; and Thomas Ferguson, Denton Guyer, 6-1, 220, jr.

Linebackers -Kahlee Woods, Sherman, 6-1, 235, sr.;  Quinton Grant, Manor, 5-11, 215, sr.; Bradley Goldstein, WF Rider, jr.; and  Jace Lacaille, Georgetown, 5-10, 210, jr.

Backs -Dakota Austin, Lancaster, 5-11, 170, sr.; Desmond Lockett, Brenham, 5-8, 155, jr.;  Michael Blanco, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 165, sr.; and Justin Dunning, Whitehouse, 6-3, 195, soph.

Punter -Caleb Lewallen, Humble Kingwood Park, 5-10, 160, jr.

Kick returner -Matt Sanchez, Georgetown, 5-11, 175, sr.



HONORABLE MENTION

OFFENSE

GUARDS

Trevor Lee, Lubbock Monterey, 5-11, 235, sr.; Mason McGinty, WF Rider, sr.; Kyle McKinney, Boerne Champion, 6-3, 295, sr.; Daniel Vidaurri jr.;, SA Brennan, 6-0, 230, jr.

TACKLES

Reed Darragh, Buda Hays, 6-4, 270, sr.;Rawlstan Decoteau, Angleton, 6-1, 255, sr.; Terrance Franklin, Sherman, 6-1, 255, jr.; Cody Hayes, FW Eastern Hills, 6-6, 281, sr.; Eduardo Hermosillo, Edcouch-Elsa, sr.; Jenner Jackson, Sulphur Springs, 6-2, 250, sr.; Garrett Neuman, Medina Valley, 6-4, 310, sr.; JR Perez, Port Lavaca Calhoun, 5-10, 275, sr.; Forrest Reedy, Huntsville, 6-4, 300, sr.; Harrison Sorge, WF Rider,  6-5, 290, sr.;  Cory Stitle, Aledo, jr.; Toriese Thomas, Waco High, 6-4, 327, sr.; Dillon Vaughan, Calallen, 6-0, 283, sr.;  Hayden Wall, Hallsville, 6-4, 275, sr.

CENTERS

Jacob Aguilar, Waxahachie, 6-1, 300, sr.; Jesus Carrasco, Alice, 6-0, 185, sr.; Chris Jones, Corsicana, 6-2, 300, jr.; Austin Knotts, Barbers Hill, 6-1, 233, sr,; Erik Ramirez, EP Del Valle, 6-3, 265, sr.;

TIGHT END

Billy Won, Austin McCallum, 6-1, 220, sr.

SPLIT ENDS

Tyler Ahrens, Kerrville Tivy, 6-4, 187, sr.;  Ryan Bedford, Georgetown, 6-1, 180, sr.; Dylan Cantrell, Whitehouse, 6-3, 205, sr.; Kelton Evans, Manor, 5-8, 165, sr.; Garrett Gray, Marble Falls, 6-5, 191, jr.;Cole Hill, Sulphur Springs, 5-8, 175, sr.;Gregory Hogan, Humble Summer Creek, 6-2, 175, sr.; Quan Jones, Wylie East, 6-5, 200, sr.; Deondric Lofton, Victoria East, 5-11, 175, jr.; J.T. Luper, Sherman, 5-10, 170, sr.; -Matthew Merino, CC Ray, 5-9, 160, jr.; Coleman Patterson, Whitehouse, 6-0, 175, jr.; Robbie Rhodes, FW Southwest, sr.;

QUARTERBACKS

Hunter Boerm, Port Lavaca Calhoun, 6-2, 185, jr.; Quade Coward, Cleburne,  6-4, 210, sr.; Pate Davis, Aledo, sr.; Montravious James, Mount Pleasant, 5-11, 170, sr.; Lamar Jordan, Frisco Centennial, 5-10,. 180, sr.; Caleb Kimbro, Buda Hays, sr.; Patrick Mahomes, Whitehouse, 6-2, 185, jr.; Justin Martin, Birdville, sr.; Garrett McCain, Wylie East, jr.; Parks McNeil, Kerrville Tivy, sr.; Traynham Moore, Waco High, 6-0, 228, jr.; Marcus Mosley, CC Ray, 6-0, 170, sr.;   Kyle Poeske, Boerne Champion, 6-2, 185, sr.; Mike Richardson, Marble Falls, 6-1, 195, sr.; Aaron Sharp, Humble Summer Creek, 6-3, 185, jr.; Dru Smith, Sherman, 6-0, 195, sr.; Davis Webb, Prosper, 6-5, 215, sr.;Jordan Wood, Friendswood, 6-3, 190. sr.

RUNNING BACKS

Cameron Bausley, Red Oak, 5-10, 185, sr.; Travon Benton, Lubbock Monterey, 5-8, 190, jr.;  Larry Cheeks, Crowley, 5-9, 165, sr.; Tre Guyton, Rudder, sr.;  Kendrick Hopkins, Nederland, 5-8, 175, jr.; Buddy Ivery, Sulphur Springs, 5-7, 185, sr.; Ben Mata, Medina Valley, sr.; Billy McClary, Leander Rouse, 5-11, 185, so. Tyrone Owens, Manor, 5-9, 174, jr.;  Dae Payton, Pflugerville Connally, 6-0, 215, sr.; Geremiah Satele, EP Chapin, sr.; Aaron Stevenson, FW Western Hills, 6-0, 190, sr.; Keon Taylor, Houston Wheatley, 5-8, 175, sr.;  Eugene Wright, Rosenberg Terry, 5-9, 166, sr.;  Josh Woods, Amarillo, 5-9, 190, sr.

PLACE-KICKERS

Juan Carranco, Dayton, 5-10, 175, sr.; Noe Diaz, Tyler John Tyler, sr.; Ben Diaz, Waco High, 5-7, 145, sr.;Daniel Portillo, Pflugerville Connally, 6-0, 150, sr.;  Austin Roan, Sherman, 5-10, 170, jr.; Austin Shoemake, Frisco Centennial, 5-9, 200, sr.; Destin Wilkins, Whitehouse, 6-0, 170, sr.



 DEFENSE

LINEMEN

Colby Bradford, Hallsville, 6-2, 205, sr.; Jesse Brubaker, Wylie East, 6-4, 263, sr.; Spencer Cook, Houston Sharpstown, 6-1, 275, sr.;Brock Drummond, Georgetown, 6-1, 200, sr.; Dylan Duff, Calallen, 6-0, 260, sr.; Carson Dunn, Wolfforth Frenship, 230, sr.; Evan Ferguson, SA Brennan, 5-9, 190, jr.;Cantrell Gaines, Austin Travis, 6-1, 270, sr.; Albert Gonzalez, Port Lavaca Calhoun, 5-9, 245, sr.; Jarrett Hall, Corsicana,6-0, 185,  sr.; Silvester Hayes, Dallas South Oak Cliff, 6-2, 207,  jr.; Jonathan Hunt, Texas High, 6-1, 300, sr.;  Malik Jefferson, Mesquite Poteet, 6-2, 210, soph.; Anthony Lee, Thurgood Marshall, 6-2, 296, sr.; McKendric McKenzie, Dallas South Oak Cliff, 6-3, 245, sr.; Chris Mobley, John Tyler, 6-1, 235, sr.; P.J. Murphy, Prosper, 6-1, 194, sr.;

Garrett Neiman, Georgetown, 6-0, 220, sr.;Clement Oyewale, Manor, 6-0, 210. sr.; Brock Pryor, Nederland, 6-2, 280, sr.; Cody Ribble, WF Rider, 6-1, 200, jr.; Caleb Riddle, EP Burges, 6-1, 210, sr.;Regi Rodriguez, Barbers Hill, 6-0, 230, sr.;  Kyle Rutherford, Wolfforth Frenship,6-3 225,  sr.; Slayton Shiels, Lovejoy, 6-3, 220, sr.; Keith Tambe, Cedar Park, sr.;Micah Thomas, Cedar Park Vista Ridge, 6-2, 245, jr.; Robert Trevino, Edcouch-Elsa, 5-9. 180, jr.

LINEBACKERS

Bucky Barrera, Edcouch-Elsa, jr.;13 Eric Flores, Mission, 5-10, 165, sr.; Ja'Michael Adams, Brenham, jr.;Leo Adams, Alice, 5-11, 210, sr.; Darryl Battles, West Mesquite, 5-9, 206, sr.; Jon Bennett, EP Horizon, 5-9, 210, sr.; Eddie Brock, Cedar Park Vista Ridge, 5-8, 190. sr.; Gumaro Cuellar, Mercedes, sr.; Nika Davis, Waco High, 6-0, 187, jr.; Cayden Ferrill, Hallsville, 5-11, 205, sr.; Zach Finley, Wolfforth Frenship, 215, jr.;-Esteban Flores, Pharr Valley View, 5-7, 180, sr.;  Max Flores, EP Chapin, 5-8, 175, sr.;

Richard Franklin, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 185,  sr.; Richard Gipson, Tyler John Tyler, 6-2, 220, sr.; Bryce Green, Highland Park, 6-0, 210, sr.; John Handowski, Floresville, 6-2, 215, sr.; Josh Harris, Frisco Wakeland, 6-1, 210, sr.; Malik Jefferson, Mesquite Poteet. 6-3, 220, soph.; Marcus Klamm, Port Lavaca Calhoun, 5-9, 175, sr.; Thomas Kotecki, Lovejoy, 5-11, 215, sr.;  Trey Miller, Prosper, 6-1, 190, sr.; Jordan Mittie, Aledo, 6-2, 215, jr.;  Blair Murski, Georgetown, 5-11, 190, sr.; Geraldo Perez, Mercedes, 5-5, 195, sr.; Anthony Rhone, Texarkana Texas, 6-2, 215, jr.;  Alberto Roque, Mission, 5-10, 200, sr.; Drew Scolaro, Lovejoy, 5-11, 180,. sr.; Terrell Singleton, Denton Guyer, sr.; Korbin Stampley, Nederland, 6-1, 210, sr.; Kade Young, Calallen, 6-1, 220, jr.

DEFENSIVE BACKS

Mason Alexander, Georgetown, 6-0, 170, sr.; D.J. Arnold, WF Rider, 6-0, 185, sr.; Colby Campbell, Whitehouse, 6-0, 190, sr.; Victor Davis, Rosenberg Terry, 6-2, 182, sr.; Carlos De Lara, EP Del Valle, 6-1, 180. sr.; James Felderhoff, Hutto, sr.; David Fernandez, Pharr Valley View, 5-6, 155, sr.; Jordan Hume, Sherman, 5-11, 175, jr.; Traven Johnson, John Tyler, 6-1, 190, sr.; Alvin Jones, EP Burgess, 5-11, 180, sr.; Colton Kimler, Nederland, 6-2, 205, jr.; Aaron Ladson, SA Highlands, 5-10, 170, sr.; Jake Margezowitz, Boerne Champion, 6-3, 210, sr.; Darrel Minifee, Jacksonville, 6-0, 150. sr.; Larry Pryor, Sulphur Springs, 6-1, 200, soph.;Zach Saffle, Lovejoy, 6-1, 185, sr.; Jacoby Smith, Houston Wheatley, sr.;Tre Smith, Crowley,  5-8, 148, jr.; Hilario Soto, EP Horizon, 5-10, 155,  sr.; Tyler Webb, Prosper, 6-1, 175, jr.;Shea Wood, Aledo, 5-10, 170, sr.; Bryan Valle, Edcouch-Elsa, jr.

PUNTERS

Dylan Cook, Wylie East, 6-0, 175, sr.; Noe Diaz, Tyler John Tyler, 5-10, 195, sr.; Luc Swimberghe, Lindale, 6-0, 185, sr.

KICK RETURNERS

Armando Garza, CC Ray, soph.; Mason Hays, 6-0, 175, soph.; J.T. Luper, Sherman,  5-10, 170, sr.; Marek Reyes, Marshall, 5-8, 160, sr.; Zach Saffle, Lovejoy Lucas,  6-1, 185, sr.; Sergio Guerrero, Mission, sr.