Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

December 10, 2013

High School Football: Pairings for Texas high school state football playoffs


Associated Press

Corsicana — Here's a look at the Texas high school football playoff scores, pairings

 



CLASS 5A DIVISION I

State Quarterfinals

DeSoto 48, Euless Trinity 41

Allen 48, Spring Westfield 13

Pearland 10, Cypress Fairbanks 3

SA Madison 33, Converse Judson 29

State Semifinals

DeSoto (14-0) vs. Allen (14-0), 2 p.m. Saturday, Mesquite Memorial Stadium

Pearland (13-1) vs. SA Madison (11-3), 3 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

___

CLASS 5A DIVISION II

State Quarterfinals

Cedar Hill 52, Denton Ryan 29

Lake Travis 21, A&M Consolidated 7

Katy 56, Manvel 14

SA Johnson 42, Cibolo Steele 41

State Semifinals

Cedar Hill (12-2) vs. Lake Travis (12-1), 1:30 p.m. Saturday, Waco's Floyd Casey Stadium

Katy (14-0) vs. SA Johnson (12-2), 4 p.m. Saturday, Houston's Reliant Stadium

___

CLASS 4A DIVISION I

State Quarterfinals

Denton Guyer 53, N. Richland Hills Birdville 28

Dallas Highland Park 27, Wylie 14

Houston Stratford 38, Pearland Dawson 7

SA Northside Brennan 30, Leander Rouse 7

State Semifinals

Denton Guyer (12-2) vs. Dallas Highland Park (13-1), 1 p.m. Saturday, Allen

Houston Stratford (12-2) vs. SA Northside Brennan (14-0), 7:30 p.m. Friday, Houston's Reliant Stadium

___

CLASS 4A DIVISION II

State Quarterfinals

Aledo 69, Wichita Falls 14

Ennis 43, Mesquite Poteet 21

Brenham 35, Rosenberg George Ranch 6

Port Lavaca Calhoun 46, SA Alamo Heights 22

State Semifinals

Aledo (14-0) vs. Ennis (14-0), 3:30 p.m. Saturday, Midlothian

Brenham (13-1) vs. Port Lavaca Calhoun (13-1), noon Saturday, Houston's Reliant Stadium

___

CLASS 3A DIVISION I

State Quarterfinals

Stephenville 42, Lubbock Cooper 28

Kilgore 59, Tyler Chapel Hill 19

Carthage 28, West Orange-Stark 14

La Grange 21, Gonzales 8

State Semifinals

Stephenville (12-1) vs. Kilgore (13-0), 2 p.m. Saturday, Corsicana

Carthage (13-1) vs. La Grange (13-0), 7:30 p.m. Friday, Vernon's Newsom Stadium

___

CLASS 3A DIVISION II

State Quarterfinals

Graham 45, Shallowater 14

Argyle 42, Gladewater 8

Fairfield 42, Rockdale 7

Sinton 27, La Vernia 14

State Semifinals

Graham (14-0) vs. Argyle (14-0), 6 p.m. Saturday, Justin Northwest

Fairfield (14-0) vs. Sinton (12-2), 7:30 p.m. Friday, Katy's Rhodes Stadium

___

CLASS 2A DIVISION I

State Quarterfinals

Wall 40, Eastland 28

New Boston 41, Daingerfield 14

White Oak 31, Franklin 0

Cameron Yoe 28, Hallettsville 26

State Semifinals

Wall (14-0) vs. New Boston (13-1), 5 p.m. Saturday, Waco Midway

White Oak (13-1) vs. Cameron Yoe (13-1), 7:30 p.m. Friday, Allen

___

CLASS 2A DIVISION II

State Quarterfinals

Cisco 42, Canadian 14

Leonard 28, Cooper 20

Waskom 24, Corrigan-Camden 22

Refugio 40, East Bernard 34

State Semifinals

Cisco (14-0) vs. Leonard (11-3), 4 p.m. Saturday, Saginaw's Chisholm Trail Stadium

Waskom (14-0) vs. Refugio (13-1), 7:30 p.m. Thursday, Houston's Reliant Stadium

___

CLASS 1A DIVISION I

State Quarterfinals

Stamford 29, New Deal 25

Hico 14, Goldthwaite 7

Mart 58, Bosqueville 26

Shiner 14, Thorndale 10

State Semifinals

Stamford (12-1) vs. Hico (13-1), 3 p.m. Saturday, San Angelo Stadium

Mart (10-3) vs. Shiner (10-3), 7:30 p.m. Friday, Austin's Reeves Complex

___

CLASS 1A DIVISION II

State Quarterfinals

Wellington 52, Seagraves 0

Albany 20, Muenster 13

Tenaha 24, Bremond 7

Falls City 55, La Pryor 0

State Semifinals

Wellington (12-0) vs. Albany (13-0), 2 p.m. Saturday, Lubbock's Lowrey Field

Tenaha (11-1) vs. Falls City (13-0), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

___

SIX-MAN DIVISION I

State Semifinals

Crowell 82, Turkey Valley 34

May 62, Abbott 46

State Championship

Crowell (13-1) vs. May (14-0), noon Saturday, Arlington's AT&T Stadium

___

SIX-MAN DIVISION II

State Semifinals

Grandfalls-Royalty 67, Follett 58

Milford 66, Newcastle 58

State Championship

Grandfalls-Royalty (13-1) vs. Milford (12-2), 3 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium