Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

Sports

December 17, 2012

GC Hoops Weekend Roundup: Lady Jags host, win tournament

Mildred girls open 23-2A action with win

(Continued)

Corsicana — District 19-1A DI

Frost 45, Penelope 14


Penelope 1    0     3   10 — 14

Frost       8  17   13     7 — 45

Penelope — M. Quiram 4, G. Kosberg 3, C. Engelhardt 2, A. Christian 5.

Frost — Kaycee Bowling 3, Heather Montgomery 2, Madison Revill 6, Kadee Bowling 13, Dakota Lassetter 2, Jasmyn Steels 5, Diana Rios 3, Jae

Moore 9, Linda Rios 2.

Record — Frost 14-0, 2-0 in District 19-1A DII.

Non-District

Kerens 48, Mabank 36


Kerens    18   9  10  11 — 48

Mabank   13   6    7  10 — 36

Kerens — Taylor Ames 20, Marqueshia Kelly 8, Tinesha Tolliver 8, Kiara Lindsey 4, Cambree Betts 4, Shalina Haynes 2, Aayliah Bivins 2.

Mabank — K. Holyfield 16, Holyfield 8, Puempel 4, Swain 4, Ka. Holyfield 2, Strawlow 2.

Records — Kerens 12-2.

Hubbard Tournament

Championship Game

Hubbard 57, Bosqueville 36


Hubbard    6  18  18  15 — 57

Bosqueville  5  10  14   7 — 36

Hubbard — Nakaila Banks 17, Tia Parks 15, Kate Saucke 10, Jasmine Parks 9, Jamie Goodpaster 4, Starr Craven 2

Bosqueville — Jones 13, Newton 6, Donaldson 6, D. Vetetom 3, Brown 2, McLennan 2, J. Veteto 2, lLight 2.

Recond — Hubbard 11-3.

Saturday’s other tournament results

Dallas A+ Acadmey 20, Advantage Acadmey 10

Axtell JV 47, Gholson 25

Thrid-place: Hillsboro 63, Hubbard JV 21

Girls All-Tournament Team

Nakaila Banks, Hubbard

Jasmine Parks, Hubbard

Tia Parks, Hubbard


Newton, Bosqueville

Jones, Bosqueville

Hardmen, Hillsboro

BOYS

Non-District

Wills Point 68, Kerens 65


Kerens        20   19    13   13 — 65

Wills Point   17    20   18   13 — 68

Kerens — Tobyus Thomas 19, Kevin Townsel 10, Shelton Sayles 6, Rayvon Faulk 6, Nate Betts 20, Dustin Jock 2, Taylor Modester 2.

Wills Point — Roshell 3, Golden 14, York 29, Morris 8, Smith 14.

Record — Kerens 5-5.

Rice 62, Blum 47

Rice 18   16   14   14 — 62

Blum 12    7   19     9 — 47

Rice — Collin Haston 1, Daniel Arteaga 17, Jacob Jones 12, Dalton Peppers 2, Dalton Pike 13, Raven Huffman 11, Ragan Henderson 6.

Blum — Turner 3, Chamberlain 7, Gallagher 4, Teel 2, Elmore 5, Gibbs 10, Schaffer 14.

Records — Rice 7-6.

Eustace 44, Blooming Grove 42 (OT)

Eustace   6   12  14  8   4 — 44

Bl. Grove  8  13   8  11  2 — 42

Eustace — Stine 14, Bradburn 13, Wood 11, Scott 2, Ballenger 2, Farnsworth 2.

Bl. Grove — Jacob Conger 12, Daniel Pelzel 8, Juanya Pyburn 7, Tyler Ellis 5, Rowdy Barlow 4, Tyler Lewis 3, Richard Conger 3.

Records — Blooming Grove 9-3.

Wortham 59, First Baptist 46

First Baptist   4    8  14  19 — 46

Wortham     11   15  17  16 — 59

First Baptist — Cooper 15, Johnson 7, Rogers 6, Lovhorn 5, St. John 3, Brooks 1.

Wortham — Tyvon Freeman 22, Kyle Chasteen 12, Brysen Rhodes 6, LaDarius Freeman 15, Witty Busby 2, Tyree Freeman 2.

Records — First Baptist 5-2, Wortham 5-8.

Hubbard Tournament

Championship Game

Marlin 60, Hubbard 59


Marlin   11 20  12  19 — 60

Hubbard  14  2  15  27 — 59

Marlin — Hopwood 22, Man. Womack 18, Mar. Womack 10, Dem. Womack 8, Humphrey 2.

Hubbard — Johnson 14, Jones 15, Simmons 13, Walker 7, Hawthorne 4, Martin 3, Henderson 3.

Saturday’s other tournament results

Hubbard JV 57, Gholson 19

Centerville 56, Frost

Third Rapaport 67, Bosqueville 42

Text Only
Sports