Corsicana Daily Sun, Corsicana, Texas

January 9, 2013

All-District Volleyball Teams

From Staff Reports
Associated Press

District 16-4A



Co-MVP:
Savannah Cantrell, Lindale, Sr.; Fulani Petties, Whitehouse. Sr.

Hitter of the Year: Zhannelle Geathers, Lindale, Jr.

Defensive Player of the Year: Bonnie Cotton, Whitehouse, Jr.

Blocker of the Year: Breanna Choice, John Tyler, Sr.

Setter of the Year: Quaneshia Johnson, John Tyler, Sr.

Newcomer of the Year: Ashton Ates, Whitehouse, So.



First Team

Sydney Tiiman. Lindale, Jr.

Makenna Allen, Lindale, Jr.

Hannah Brown, Lindale, Sr.

Shelbi Laney, Jacksonville, Sr.

Ashton Brown, Nacogdoches, Sr.

Taylor Layton, Nacogdoches, Jr.

Angela Knight, Whitehouse, Sr.

Erica Franklin, John Tyler, Sr.

Amecia Williams, John Tyler, Sr.

Denishia Roughe, John Tyler, So.

Rebecca Bentz, Corsicana, Sr.



Second Team

Alanna Jeffcoat, Jacksonville, Sr.

Kaitlyn Anderson, Whitehouse, Jr.

Ronnie Franklin, Whitehouse, So.

Lindsey Hannah, Whitehouse, Jr.

Charity Page, Nacogdoches, Sr.

Morgan Farrell, Nacogdoches, Sr.

Kanshanti Flowers, John Tyler, Jr.

Travicia Acy, Lindale, So.

Nicole Berger, Lindale, Jr.

Maddie Andrews, Corsicana, Sr.



Honorable Mention

Jessica Hasungulig, Corsicana

Tamera White, Corsicana




Academic All-District

Jasmine Estelle, Corsicana, So.

Josey Saipongi, Corsicana, So.

Briana Biltz, Corsicana, Jr.

Jennifer Garcia, Corsicana, Jr.

McKala Goodwin, Corsicana, Jr.

McKenzie Lee, Corsicana, Jr.

Cecilia Lopez, Corsicana, Jr.

Rebecca Bentz, Corsicana, Sr.

Tamera White, Corsicana, Sr.

Maddie Andrews, Corsicana, Sr.

Jessica Hasungulig, Corsicana, Sr.




District 23-2A



MVP:
Kyera Abram, Teague, Sr.

Offensive Player of the Year: Olivia Farmer, Mildred, Sr.

Defensive Player of the Year: Kali Crowhurt, Teague, Sr.

Co-Newcomer of the Year: Macy Hoffman, Buffalo, Fr.; Kaytlyn Kaminksi, Teague, So.

Co-Setter of the Year: Sarah Gent, Rice, Sr.; Haley Guerrero, Teague, Sr.

Blocker of the Year: Tayla Taylor, Marlin, Jr.

Coach of the Year:  Melissa Padgett, Teague



First Team

Shely Ballard, Buffalo, Jr.

Kirby Cooper, Teague, Jr.

Sadie Gent, Rice, So.

Hannah Chaffin, Blooming Grove, Sr.

Audra Springer, Mildred, Sr.

Callie Bland, Mildred, Jr.

Celina Smithers, Rice, Sr.

Paige Allen, Rice, Sr.




Second Team

NiCosha Nelms, Teague, Jr.

Katlyn Northcut, Rice, So.

Amber Ellis, Marlin, Sr.

Tekerria Gude, Marlin, Sr.

Joanna Tapley, Mildred, Jr.

Savannah Pritchett, Mildred, So.



Honorable Mention

Jennifer Jock, Mildred, Sr.

Stephanie Zamora, Mildred, Sr.

Maddie Moore, Mildred, Fr.



All-Academic

Callie Bland, Mildred, Jr.

Kennedi Montfort, Mildred, Jr.

Jennifer Jock, Mildred, Sr.

Paige Allen, Rice

Sarah Gent, Rice

Sadie Gent, Rice

Ashley Henderson, Rice

Celina Smithers, Rice

District 13-1A



MVP
: Madison Williamson, Blum, Sr.

Offensive MVP: Kaitlyn Gardner, Kopperl, Jr.

Defensive MVP: Karissa Gant, Blum, Sr.

Outstanding Blocker: Bristen Gilpin, Blum, Jr.; Jada McIntyre, Milford, So.

Outstanding Setter: Lindsey Williams, Kopperl, Jr.

Newcomer of the Year: Jae Moore, Frost, Fr.

Libero of the Year: Sydney Hester, Blum, Jr.

Coach of the Year: Lauren McPherson, Blum



First Team

Dakota Lassetter, Frost, Sr.


Baillie Junge, Blum, Sr.

Hannah Moss, Bynum, Sr.

Brittney Goss, Mildred, Sr.

Story Corbin, Kopperl, Jr.

Paola Mata, Italy, Sr.

Raylen Morgan, Kopperl, Jr.

Sabrina Jamison, Frost, Jr.



Second Team

Madison Washington, Italy, So.

Kati Cook, Avalon, Jr.

Starla Oatman, Kopperl, Jr.

Cari Rosenburg, Covington, Sr.

Jaimie McIntyre, Milford, Jr.

Alison Caughron, Blum, Jr.

Kadee Bowling, Frost, Sr.

Alissa Richards, Italy, Sr.



Honorable Mention

Alexya Steels, Frost





District 14-1A




MVP: Shawnta Knox, Cayuga, Sr.

MVP Setter: Molly Griffey, Cayuga, Sr.

MVP Server: Brittany McClure, Kerens, Sr.

MVP Blocker: Amber Libhart, Wortham, Sr.

MVP Hitter: Danielle Anderson, Cayuga, Jr.

MVP Defensive Player: Kayla Kilcrease, Kerens, So.; Cory McCulloch, Cayuga. Jr.

Newcomer of the Year: Kendle Rhodes, Wortham, Fr.

Coach of the Year: Magen Humphreys, Cayuga



First Team



Breanna Kirvine, Coolidge

Breanna Wells, Kerens

Maci Poland, Cayuga

Precious Busby, Coolidge

Kenzie Sessions, Wortham

Kennedy Vogel, Wortham

Marqueshia Kelly, Kerens

Demi Dotson, Dawson


Destiny McCracken, Cross Roads



Second Team

Meagan Poland, Cayuga

Diana Kirvin, Coolidge

Taylor Ames, Kerens

Kenya Brown, Kerens

Dallas Fletcher, Hubbard


Natalie Alexander, Cross Roads

Sara Sessions, Wortham

Kaylee Martinez, Dawson


Kennedy Rogers, Cross Roads

Mary Davis, Cayuga

Reann Richards, Cayuga



Honorable Mention

Kate Saucke, Hubbard

Tinesha Tolliver, Kerens

Cambree Betts, Kerens

Courtney Warren, Dawson

Jalyn Miller, Dawson

Hannah Greer, Dawson

Micheala Greer, Dawson

Stormi Matthews, Dawson

Elisha Libhart, Wortham

Kierra Busby, Wortham




Academic All-District

Maggie McGee, Hubbad

Demi Wood, Hubbard

Kayla Howard, Hubbard

Meredith McClinton, Hubbard

Dallas Fletcher, Hubbard

Kate Saucke, Hubbard

Brittany McClure, Kerens

Keenya Brown, Kerens

Kayla Kilcrease, Kerens

Breanna Wells, Kerens

Demi Dotson, Dawson

Scheri Montgomery, Dawson

Hannah Greer, Dawson

Stephanie Lindsey, Dawson

Lacie DeRojas, Dawson

Courtney Warren, Dawson

Stormi Matthews, Dawson

Jaclyn Black, Wortham

Kennedy Vogel, Wortham