Pleasant Grove’s Timothy Buchanan and West’s Kolbey Carpenter shared player of the year honors on the 58th Annual Texas Sports Writers Association/Collin Street Bakery Class 3A All-State Baseball Team.

Buchanan, a senior left-hander, was 14-1 in leading Pleasant Grove to the state title. Carpenter, who signed with Oklahoma, had 14 home runs and also was 11-1 pitching. He had a 3A state record 48 career home runs.

TSWA/Collin Street Bakery Class 3A All-State Baseball Team

First Team

Pitchers — Timothy Buchanan, Pleasant Grove, sr.; Weston Wick, La Grange, sr.; and Chad Hollingsworth, Robinson, sr.

Catcher — Corey Simpson, Sweeny, jr.

Firstbaseman — Austin Boyd, Sweeny, jr.

Second baseman — Matthew Flores, Lubbock Estacado, jr.

Shortstop — John Eagleton, Carrollton Ranchview, sr.

Thirdbaseman — Hunter Spear, Lubbock Cooper, sr.

Outfielders —  Lucas Wacha, Pleasant Grove, sr.; Austin Aune, Argyle, sr.; and Jordan Coaliron, Splendora, sr.

Utility — P/SS Kolbey Carpenter, West, sr.

Designated hitter — Joey Gammon, Lucas Lovejoy, sr.

Player of the Year — (tie) Timothy Buchanan, Pleasant Grove, sr. and Kolbey Carpenter, West, sr.

Coach of the Year — Craig Jones, Pleasant Grove

Second Team

Pitchers — Roman Brown, Pleasant Grove, sr.; Tayln Cellucci, Longview Spring Hill, sr.; and Kaylor Chafin, Sweeny, jr.

Catcher — (tie) Brice Lauer, Yoakum, sr. and Tanner DeVinney, Lucas Lovejoy, jr.

Firstbaseman — K.J. Hurn, Levelland, sr.

Second baseman — Parker Mason, Farmersville, soph.

Shortstop — Zach Michener, Kennedale, jr.

Thirdbaseman — (tie) Maxon Paxton, West, sr. and Dalton D’Spain, Boerne, sr.

Outfielders — Tony Reyes, Levelland, sr.; Derrick Sullivan, West Oso, soph.; and (tie) Logan Goebel, Cuero, jr. and  Ethan Brinkley, Rockdale, jr.

Utility — P/SS Scotland Church, Lubbock Cooper, jr.

Designated hitter — Michael Carrasco, Pecos, jr.

Third Team

Pitchers —Clint Cage, Carthage, sr.; Derrick Griffin, Farmersville, sr. and Jordan Boothe, Cuero, sr.

Catcher — (tie) Caleb Koedyker, Seminole, sr.and Brandon Davis, Snyder, jr.

Firstbaseman —  (tie) Austin Hambrick, Celina, sr. and Jesus Salgado, Pecos, sr.

Second baseman — Austin Gibson, Rockport Fulton, sr.

Shortstop — (tie) Melvin Gray, Pleasant Grove, sr. and Austin Kimble, Lufkin Hudson, sr.

Thirdbaseman — (tie) Jordan Boothe, Cuero, sr. and Tyler Webb, Prosper, soph.

Outfielders — Byron Allen, Mineral Wells, sr.; Travis Johnson, Sweeny, sr.; and Luke McGuire, Pleasant Grove, sr.

Utility — P/SS Hunter Abbe, Robinson, sr.

Designated hitter — John Lauve, Abilene Wylie, jr.

Honorable Mention

Pitchers

Hunter Abbe, Robinson, sr.; Kolbey Carpenter, West, sr.; Scotland Church, Lubbock Cooper, jr.; JayDon Day, Carthage, jr.; Dalton D’Spain, Boerne, sr.; Colin Firmin, Celina, sr.; Ryan Flores, Fredericksburg, sr.; Michael Garcia, WestOso, fr.; Brandon Gilson, Prosper, jr.; Adam Hunter, Yoakum, sr.; Donnie Lopez, Sinton, soph.; Tate Pounders, Rockdale, sr.; Collin Rodgers, Farmersville, sr.; Nolan Savage, Lubbock Cooper, sr.; Armando Sauceda, Rio Hondo, sr.; Sterling Wynn, China Spring, sr.

Catchers

Ben Hollas, Longview Spring Hill, jr.; Parker Johnson, Vernon, sr.; Ryan Moseley, Lubbock Cooper, jr.; Daniel Ramos, Andrews, sr.

First basemen

Cody Nedbalek, Sinton, sr.; Collin Scribner, Aubrey, jr.

Second basemen

Alexander Garcia, Rio Hondo, sr.; Quentin Johnson, Lubbock Estacado, jr.; Robert Lambert, Groesbeck, sr.; John Stewart, Rockdale, sr.

Shortstops

ByronBrooks, Farmersville, sr.; Hunter Cox, Snyder, sr.; Jordan Limas, Sweeny, jr.; Hunter McCoy, Mineral Wells, sr.; Mark Quintana, Pecos, sr.

Thirdbasemen

BlakeMcCracken, Yoakum, jr.; Zach Sullivan, Robinson, jr.; Austin Williford, Carthage, sr.

Outfielders

ClintCage, Carthage, sr.; Colin Firmin, Celina, sr.; Hogan Lauer, Yoakum, sr.; Justin Neiser, La Grange, sr.; Raylee Suarez, Seminole, sr.; Adam Taylor, Lubbock Cooper, sr.

DH

Kaylor Chafin, Sweeny, jr.; Adam Hunter, Yoakum, sr. 

Trending Video

Recommended for you